شهرها

معرفی جزیره کیش

کیش نگین خارج فارس

جزیره کیش یکی از زیباترین جزایر جنوبی ایران و بخشی از استان هرمزگان است که با مساحتی حدود ۹۱/۵ کیلومتر مربع در جنوب کشور پهناور ایران و در آبهای نیلگون خلیج فارس قرار دارد.کشور امارات متحده عربی از سمت جنوب ، کشورهای بحرین و عربستان از سمت غرب و تنگه هرمز از شرق ،همسایگان  این منطقه محبوب گردشگری هستند.

معرفی جزیره کیشآب و هوا و جغرافیای جزیره کیش

معرفی جزیره کیش

کیش یک جزیره مرجانی بوده و در دارای آب و هوایی گرم و مرطوب میباشد. میانگین سالانه دما در جزیره کیش در حدود ۲۷ درجه سانتی گراد بوده و بارش باران در این جزیره بسیار کم می باشد ولی با این وجود در طول سال اکثرا دارای رطوبت بالایی است و این به دلیل تابش مستقیم نور خورشید بر آب های خلیج فارس و تبخیر زیاد آن است.نگاهی به تاریخچه جزیره

تاریخچه جزیره کیش

درگذشته نام جزیره کیش، به قیس معروف بوده و از آنچه در کتاب های تاریخی بازگو میشود این برداشت شده که کیش از دوره امپراتوری پارس ها جز قلمرو ایران به حساب می آمده و اشکانیان  و ساسانیان نیز بر جزیره تسلط داشته اند. بعد های با ظهور و گسترش دین اسلام کیش به دست خلفای بنی امیه افتاده، تا اینکه در دوره سلطنت آل بویه به ایران باز گردانده شده. یکی از دوره های برجسته کیش در زمان حکومت سلجوقیان بود که این جزیره تبدیل به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس گشت. از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱، کیش همچون اکثر جزیره ها جنوب ایران به دست پرتغالی ها افتاد تا سرانجام در سال ۱۰۳۱ شاه عباس صفوی توانست این بار دیگر کیش را به ایران برگرداند. زمانی که در دوره محمد رضا شاه پهلوی و در سال ۱۳۴۹، هیئتی از مشاوران آمریکای و ایرانی به کیش سفر کردند، عنوان مرکز توریستی بین المللی، برای این ناحیه برگزیده شد و این امر سبب شد تا به دستور شاه تمامی زیرساخت های این جزیره مدرنیته شوند و امکانی چون هتل، فرودگاه، کازینو و... در آن ساخته شود. و نهایتا با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۶۱، این منطقه به نخستین منطقه آزاد در کشور معرفی شد.فرهنگ و آداب و رسوم

مراسم محلی مردم کیش

گرچه چند سالی است که جزیره کیش از اقصی نقاط کشور به عنوان محل زندگی و تحصیل و کار انتخاب می شود به گونه‌ای که با توجه به تنوع قومی و فرهنگی می‌توان آن را ایران کوچک نامید، اما خالی از لطف نیست بدانیم که بخشی از جمعیت این جزیره را بومیان تشکیل می دهند که از اقوام عرب زبان هستند و متشکل نژادهای دراویدی ،نوردیک ،سامی و سیاهپوست می باشند و همچون سایر به اعراب هم وطن ما، به زبان‌های فارسی و عربی صحبت می‌کنند. بومیان کیش لباس محلی مخصوص به خود را دارند که مردان دشداشه همراه با عرق چین به تن می کنند و شغل بیشترشان ماهیگیری، دامداری،  دریانوردی و بازرگانی است.
صید مروارید از جمله مشاغل رایج در گذشته به شمار می‌آید که طی سال‌های اخیر دیگر خبری از آن نیست. بومیان کیش مردمانی شاد هستند و ساز اصلی نواهای محلی شان طبل است. این مردم مهربان و مهمان نواز اعیاد نوروز، قربان و فطر را جزء مهمترین مناسبتهای ملی مذهبی می دانند و مراسم باشکوهی برای این روزهای مهم تدارک می بینند. مردمان بومی کیش علاوه بر غذاهای محلی و فرهنگ مخصوص به خودشان، ضرب المثل های خاص خود را دارند که با دیگر جزایر اطراف متفاوت است. از ضرب المثل های بسیار رایج بین این اقوام:« پختن آن را به نانوا واگذار کن حتی اگر نیمی از آن را به عنوان مزدش بردارد.» و «اسراف نکن! حتی اگر آب دریا بر میداری.»  می توان اشاره کرد.


حجاب در کیش

حجاب در این جزیره نیز مانند سایر مناطق ایران از الزامات حضور در جامعه است. البته اکثر افراد بومی این ناحیه از لباس های رنگارنگ محلی خود استفاده میکنند که همین امر سبب بیشتر شدن زیبایی هایی جنوب شده. این لباس ها معمولا شامل کندوره، شلوار بندری، برقع یا نقاب، چادر بندری، اورنی و ... است که باعث ایجاد حجابی پوشیده و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی میباشد و به همین خاطر است که در همه این نواحی میتوان اینگونه لباس ها را دید. توریست های خارجی نیز موظف هستند که حداقل حجاب را رعایت کنند، که برای بانوان روسری و لباس پوشیده و برای آقایان بلوز پوشید و شلوار بلند میباشد. کیش را میتوان یکی از قانونمند ترین مناطق ایران دانست، از روی بهتر است قبل از سفر به این جزیره از قوانین جزیره کیش اطلاع پیدا کنید.

لباس محلی بانوان کیشصنایع دستی

صنایع دستی کیش

صنایع دستی هر منطقه‌ای آیینه تمام نمای فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه است. هنر دست مردمان خونگرم جزیره کیش به دلیل نوع آب و هوای گرمسیری و موقعیت جغرافیایی بی‌نظیرش در خلیج فارس، رنگ و بوی منحصر به فردی به خود گرفته است که ذوق و قریحه ی این مردمان هنرمند را در تار و پود و شیرازه آثاری که خلق می کنند می توان احساس کرد. اگر قصد رفتن به تور کیش را داشتید حتماً دانستن این مطالب برایتان بسیار کاربردی خواهد بود.

کوزه های سفالی

سفال کیش

خاک جزیره کیش در عمق ۳ متری گلی مرغوب به نام مارن دارد که سفال های ساخته شده از این گل علاوه بر استحکام بالا رنگ سبز منحصر به فردی دارند که آن را از سفال های ساخته شده از سایر گل ها متمایز کرده است.

سبد و حصیر

حصیر بافی در کیش

محصولات حصیری حاصل هنر دست زنان و مردان بومی این منطقه است که از بافت الیاف گیاهی نخل خرما، برگ خرما و ساقه‌های نی باتلاق تولید می‌شوند.

پارچه های گلابتون دوزی

گلابتون دوزی کیش

گلابتون دوزی از جمله دوخت های خاص کیش است که از گذشته تا به امروز رواج دارد. طرح های برگرفته از طبیعت و فرهنگ همچون گل ساعتی، بته جقه، گل های اسلیمی و ترنج را بر روی پارچه طراحی و سپس با نخ‌های زری شروع به دوخت میکنند.

چادر شب

چادر شب بافی در کیش

یکی دیگر از هنرهای اصیل کیش چادرشب بافی است که امروزه در مصارف مختلف مانند جانماز، ساک‌دستی و روتختی مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع دستی دریایی

صنایع دستی دریایی کیش

مردمان کیش افراد با ذوق و قریحه ای هستند که با صدف های دریایی و حتی استخوان ماهی ها و پوسته حلزون هم وسایل تزیینی و زیورآلات زیبایی خلق می‌کنند. صنایع دستی دریایی از جمله هنرهای پرفروش کیش به حساب می‌آید و با هر سلیقه‌ای می توانید از این دست سازه های ساخته شده از طبیعت خریداری کنید و به عنوان هدیه برای عزیزانتان ببرید.

شیریکی پیچ

شیریکی پیچ کیش

یکی دیگر از محبوب ترین صنایع دستی کیش نوعی گلیم و زیرانداز سنتی به نام شیریکی پیچ است. از ویژگی‌های این گلیم سوزنی طرح و رنگ متفاوت آن است که هیچگاه طرح و نقش دو شیریکی پیچ مانند یکدیگر نیستند. زیرا بر اساس حالات روحی و احساسات و باورهای بافنده آن و با الهام از عناصر طبیعت بافته می‌شود.جاذبه های گردشگری جزیره کیش

از جاذبه های گردشگری کیش هرچه بگوییم کم است از آثار تاریخی که قدمت برخی از آنان به ۲۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد تا تفریحات آبی و پیست دوچرخه سواری و پارکهای دیدنی بی‌نظیری که مطابق با هر سلیقه ای می توان این جزیره زیبا را به عنوان مقصدی برای سفر انتخاب کرد.

کشتی یونانی

کشتی یونانی کیش

در چهارم مرداد سال ۱۳۴۵ کشتی متعلق به کشور یونان از بندر امام خمینی عازم یونان بود که در نزدیکی روستای باغو به گل نشست. تلاش ها برای نجات کشتی نتیجه نداد و از آن زمان تاکنون به یکی از نمادهای جزیره کیش تبدیل شده است. تماشای غروب آفتاب مقابل این کشتی یکی از زیباترین مناظر به یاد ماندنی سفر به کیش را برایتان به ارمغان می‌آورد. امپراطور و نچرایست از نام های دیگر این کشتی است.

شهر زیرزمینی کاریز

شهرزیرزمینی کاریز

در ۱۶ متری دل زمین قنات بزرگی با مساحت ۱۰ هزار متر مربع حدود ۲۵۰۰ سال پیش برای تامین آب شیرین جزیره ساخته شد. تا مدت ها استفاده ای از این قنات نمی شد تا اینکه در سال ۱۳۷۸ با احیای این مجموعه آن را تبدیل به شهری تاریخی و باستانی کردند. ارتفاع سقف این مکان تاریخی ۸ متر و جنس دیواره ها و سقف آن از صدف ها و مرجان های طبیعی است که به گفته کارشناسان قدمت آنها به ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال میرسد.

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

حریره نام شهری مربوط به دوران قیاصره، که نامش را از بانویی که ملکه شهر بوده بر گرفته است. قدمت این شهر به حدود هزار سال می‌رسد و تقریباً ۶۰۰ سال است که متروک شده است. شهر باستانی حریره نشان‌میدهد جزیره کیش از دیرباز مرکز داد و ستد بازرگانان بوده و روزگاری شهر وسیع مهمی بوده که از رونق خاصی برخوردار بوده است. اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره  است مرمت شده و حمام، مسجد، کارگاه شیشه گری، خانه اعیانی و ساحل همگی از امکانات این شهر بوده اند که امروز تنها چند دیوار و به ندرت طاق ها و پوشش سقف ها به صورت سالم بر جای مانده اند.

درخت سبز کیش

درخت سبز کیش

اگر به شهر باستانی حریره رفتید حتما پیشنهاد میکنیم سری هم به درخت سبز کیش بزنید که به دلیل هم مسیری با شهر حریره می توانید در یک روز از هر دو دیدن کنید. این درخت کهنسال ترین درخت لور یا انجیر معابد در جزیره کیش است که چیزی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر دارد و متعلق به دوره تیموری و ایلخانی می باشد. عده ای بر این باورند که به دلیل انرژی های خوبی که این درخت دارد آرزوها را براورده میکند. از این رو هر کسی که به بازدید درخت می آید نخ یا پارچه هایی به نیت برآورده شدن آرزو هایش به شاخه‌های انجیر معابد گره می‌زند.

دلفیناریوم کیش

دلفیناریوم کیش

اگر عاشق دلبری های دلفین ها هستید یا دوست دارید هنرنمایی پنگوئن و شیر دریایی را از نزدیک ببینید حتما سری به پارک دلفین های کیش بزنید.تفریحات دریایی کیش

تفریحات دریایی کیش

آنقدر تفریحات جذاب در کیش پیدا می کنید که احتمالاً وقت برای رفتن به همه آنها کم می آورید. جوان‌ترها مشتری پروپاقرص تفریحات دریایی و هیجان انگیز کیش هستند. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به تفریحات دریایی کیش نرفته اید از سفر باز نگردید. پاراسل، کریزی بوت، بیگ بال، قایق های آکواریومی از پرطرفدارترین تفریحات‌کیش هستند که در بهترین تفریحات کیش کامل با آنها آشنا می شوید.هتل های جزیره کیش

هتلهای کیش

بعد از مشهد، کیش دومین شهر توریستی دارای بیشترین تعداد هتل است. به دلیل تنوع جاذبه های تفریحی و زیبایی مروارید خلیج فارس سالانه مقصد گردشگری میلیون ها توریست از نقاط مختلف کشور می باشد. به همین علت جزیره کیش با هر بودجه و سلیقه ای دارای هتل و مرکز اقامتی می باشد که بسته به نیازتان می توانید نسبت به رزرو هتل در کیش اقدام کنید.بهتر است پیش از رزرو هتل، با توجه به انگیزه سفری که خواهید داشت موقعیت هتل خود را انتخاب کنید. اگر قصد سفرتان تنها تفریح و استراحت باشد و بخواهید از منظره ی زیبای ساحل لذت ببرید، هتل های مارینا، ترنج، پارمیس، و داریوش پیشنهاد های خوبی برای شما هستند. اما اگر بخواهید به قصد خرید به کیش سفر کنید، هتل های آرامیس پلاس، بین المللی پلاس، فلامینگو ، آرامیس پلاس و سورینت مریم پلاس می توانند انتخاب های هوشمندانه ای برای شما باشند.

اگر اهل سفر های لوکس با شید، هتل های ۵ ستاره مانند هتل ترنج، هتل مارینا، هتل آرامیس پلاس و هتل داریوش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

هتل هایی مانند صدف وهتل بزرگ ارم کیش در دسته هتل های ۴ ستاره قرار می‌گیرند که از لحاظ کیفی تفاوت چندانی با هتل های ۵ ستاره ندارند.مراکز خرید در کیش

مراکز خرید کیش

سفر و خرید و عناصر جدا نشدنی هستند و حتی اگر به قصد استراحت به جزیره کیش سفر کرده باشید امکان ندارد که گشتی در مراکز خرید این جزیره نزنید انواع برند و اجناس با قیمت مناسب موجب شده منطقه آزاد کیش یکی از مقاصد گردشگری به منظور خرید تبدیل شود.

با توجه به نوع کالایی که مورد نیازتان است مانند خرید لباس، ظروف، کیف و کفش می توانید در مراکز خرید کیش گشت و گذاری داشته باشید از معروفترین مراکز خرید می‌توانیم به مرکز تجاری کیش، دامون، پردیس ۱ و ۲، رویال مال و سارینا اشاره کنیم. مرکز تجاری کیش واقع در خیابان فردوسی هر آنچه که بخواهید از لوازم خانگی و صوتی تصویری گرفته تا پوشاک و کیف و کفش را داراست. در خیابان وصال کیش مرکز تجاری زیبای دامون با برندهای معتبر قرار دارد که علاوه بر خرید لباس و سوغاتی میتوانید در فود کورت تراس دارش کمی استراحت کنید و از غذاهای متنوعش لذت ببرید. مرکز خرید سارینا 1 و 2 به لحاظ نزدیکی به هتل ها و قرارگیری در دسته بندی مراکز خرید لوکس کیش طرفداران بسیاری دارد. از قدیمی ترین و نوستالژی ترین مرکز خرید کیش بخواهیم برایتان بگوییم، مرکز خرید مروارید است که هر انچه بخواهید از پوشاک، لوازم آشپزخانه و سوغاتی های جذاب را میتوانید در آن پیدا کنید.

به شما پیشنهاد میکنیم حتما پیش از سفر، مراکز خرید کیش را بخوانید.رستوران های جزیره کیش

رستوران های کیش

 اگر به جزیره کیش سفر کردید حتما به رستوران های این منطقه سری بزنید تا طعم بی نظیر غذاهای فوق العاده ای که در انتظارتان است را امتحان کنید. 

بستگی دارد طرفدار چه سبک غذاهایی باشید ولی این را بدانید هر سبکی که مطابق سلیقه تان باشد را می توانید پیدا کنید. اگر اهل غذاهای فرنگی و محیط های مدرن هستید فود کورت دامون،فود لند کیش و توتی فروتی را انتخاب کنید.

رستوران هایی همچون دارچین، میر مهنا و کوه نور غذاهای معروف ایرانی را سرو میکنند. طرفداران فست فود رستوران هشتگ را از دست ندهید.

ولی حیف است که تا کیش بروید ولی از غذاهای محلی و بی نظیر جنوب ایران بی بهره بمانید. رستوران عمو اکبر یکی از لذیذ ترین غذاهای جنوب ایران را به شما تقدیم میکند که مشابه آن را کمتر جایی پیدا می کنید. رستوران های مادر بزرگ ، کوه نور و سالود هم دیگر پیشنهادات ما برای سرو غذاهای دریایی دلچسب این منطقه است.
چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟