شهرها

معرفی شهر یزد

یزد شهر بادگیر ها

شهر یزد یکی از زیباترین شهر های کویری ایران است که دارای مردمانی مهربان و مهمان دوست می باشد. یزد دارای داستان تاریخی طولانی بوده و حوادث گوناگونی را پشت سر گذاشته ولی تا به امروز پا برجا ماند و به نمادی بی نظیر برای ایران باستان مبدل گشته است.
اسم شهر یزد که از کلمه ایزد برگرفته شده و در لغت به معنای پاک می باشد. البته در طول تاریخ بارها و بارها نام آن تغییر کرده که از نظیر این اسم ها می توان به ایز، ایزاطیخه، کتروا، کثه، دارالعلم، یزدان گرد و... اشاره کرد. امروزه این شهر نیز به شهر بادگیر ها معروف است؛ زیرا که در آن برج های بادگیر تاریخی فراوانی وجود دارد.
یزد پس از ونیز، دومین شهر تاریخی در دنیا به حساب می آید و همچنین اولین شهر خشتی جهان می باشد. شهر یزد یکی از شهر هایی است که شاید امروزه کمتر مورد توجه گردشگران داخلی قرار بگیرد، که این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن ها می توان به نامناسب بودن آب و هوای این ناحیه و به درستی معرفی نشدن شهر یزد و پنهان شدن این شهر، در زیر سایه شهر هایی چون اصفهان و شیراز اشاره کرد.

شهر یزدشهر یزد در طول تاریخ

داستان تاریخی یزد بسیار طولانی و پر فراز و نشیب است، به طوری که می توان ساعت ها درباره آن گفت و گو و بحث کرد، ولی در مجموع، تاریخ دانان سرآغاز های متفاوتی را برای یزد بازگو می کنند. این داستان ها اکثرا بر اساس آثار تاریخی کشف شده در این نواحی بیان می شود، برخی از این تحقیقات سبب شده تا یزد و نواحی اطراف این شهر را به طریقی، به اشخاصی چون اسکندر مقدونی، حضرت ابراهیم و سلیمان نبی نسب دهند.
یزد در دوره های مختلف شاهد مهم شمارده شدن و یا بی توجهی شاهان بسیاری بوده و حکومت ها و فرهنگ های زیادی را دیده است، از پادشاهی بهرام گور گرفته تا حمله مغولان و آزادی دوباره ایران و همین مسئله سبب شده تا جاذبه های تاریخی بی نظیری را امروزه برای همگان به نمایش بگذارد.

شهر یزدآشنایی با فرهنگ بومی و آداب و رسوم یزد

ساکنین یزد در حدود 600 هزار نفر بوده و زبان اکثریت ساکنان این ناحیه زبان پارسی با گویش یزدی می باشد، البته جمعیتی از زرتشتیان این منطقه به زبان بهدینی یا دری زرتشتی نیز صحبت می کنند که زیبایی این شهر را بیشتر می کند. اکثر مردم یزد مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند که در کنار گروهی بزرگ از پیروان دین زرتشت در آرامش زندگی می کنند. یزد پیروان ادیان دیگری را نیز در خود جای داده است مانند: ارامنه، یهودیان و... که البته بعد از انقلاب سال 57 تقریبا تمامی یهودیان از این شهر به اسرائیل مهاجرت کردن ولی قبل از انقلاب در اطراف شهر چندین کنیسه و قصابی های مخصوص، برای این گروه از افراد ساخته شده بود که امروزه اکثر آن ها تعطیل و یا تخریب شده اند. پیروان بقیه ادیان نیز بعد از انقلاب مهاجرت کرده اند اما هنوز می توان عده ای از آنان را در این شهر مشاهده کرد.

آتشکده زرتشتیان در یزد

برای مثال معابد زرتشتیان تا هم اکنون پا برجا باقی مانده است و هر ساله زرتشتیان مراسم و جشن های متعددی را در شهر یزد بر پا می کنند که از مهم ترین و معروف ترین آن ها می توان به جشن سده اشاره کرد که هر ساله در تاریخ دوازدهم بهمن ماه هم زمان با سایر نقاط ایران برگزار می شود. مردم این شهر فرقی نمی کند چه آیینی را پیشه کرده باشند، هر دینی که داشته باشند بسیار به آن معتقد بوده و همواره سعی می کنند به سایر ادیان و باور ها احترام بگذارند.

جشن سده زرتشتین در یزدبهترین زمان سفر به یزد

بهترین زمان سفر به یزد بستگی به هدف شما از این سفر دارد ولی اگر بخواهی به صورت کلی در این باره پاسخ بدهیم می توانی بگوییم؛ بهترین زمان سفر به یزد از اواسط بهمن تا اواخر اردیبهشت ماه است، چرا که در این بازه زمانی، هم می توانید بهترین آب و هوا را در یزد تجربه کنید(میانگین دما در این مواقع از سال بین 15 تا 17 درجه سانتیگراد متغیر بوده) و هم می توانید از جشن سده زرتشتیان که در این شهر برگزار می شود بازدید کنید. البته این را هم باید یاد آور شد که در طی این ماه ها رزرو هتل در یزد و بلیط هواپیما به مقصد یزد به نسبت سخت تر و گران تر بوده است، برای همین بهتر است از تور های یزد که نسبتا با قیمت ارزان تری ارائه می شوند، استفاده کرد.

میدان امیر چخماق در یزد در بهار


آب و هوای یزد

شهر یزد در بخش مرکزی فلات ایران قرار گرفته است، البته بودن در فلات ایران به معنای کوهستانی بودن این ناحیه نمی باشد، بلکه دقیقا برعکس، این شهر در دره ای خشک و کویری واقع شده است که این دره پهناور توسط کوه های شیر کوه و خرانق محدود شده است، همچنین یزد در جنوب میبد قرار گرفته و از غرب با اصفهان همسایه شده است. اختلاف دما در این ناحیه، در فصول مختلف و حتی شب و روز ها بسیار متفاوت بوده، به طوری که روز ها آفتاب سوزان و دما بسیار بالا بوده و شب ها با افت ناگهانی دما همراه است و حتی در برخی مواقع باد ها تبدیل به طوفان های شن می شوند. اختلاف دمایی این شهر، در میانگین سالانه چیزی در حدود 45+ درجه تا 10- درجه سانتیگراد است که خود گویای همه چیز می باشد. بارش سالانه بسیار اندک، تبخیر زیاد آب، دور بودن از دریا و نزدیکی این شهر به کویر های خشک و سوزان نمک همه و همه سبب نوسانات شدید دما در این منطقه شده است.

آب و هوای یزدتفاوت یزد باستان و یزد امروز

معماری یزد را امروزه می توان به دو دسته تقسیم کرد: معماری عصر حاضر و معماری عصر قدیم
معماری عصر جدید یزد را در سایر شهر های ایران نیز می توان دید، زیرا که تلاش شده با استاندارد های کلی، شهر و جاهای قدیمی این شهر را بازسازی کنند و مناسب با زندگی و نیاز های امروزه مردم تغییر دهند. این معماری شامل تمامی میادین، خیابان های ماشین رو، تفریح گاه ها، مراکز خرید، بیمارستان ها و مناطق مسکونی می شود.

خیابان های یزد

اما معماری قدیم یزد را می توان به سالیان دور و دراز نسبت داد و از مشخص ترین آن ها می توان به بادگیر ها، مناره ها و گنبد ها اشاره کرد. معماری قدیمی یزد در نوع خود (یعنی معماری هایی کویری) در جهان سرآمد است، تمامی ساختمان ها به شکلی طراحی شده اند که مناسب برای آب و هوای گرم و خشک هستند. گنبد ها و بادگیر ها علاوه بر زیبایی، جهت خنک نگاه داشتن ساختمان ها می باشند و بطوری طراحی شده اند که در داخل و خارج ساختمان ها اختلاف دمایی فاحش را می توان تجربه کرد.
همین امر است که باعث شده تا یزد بتواند در دهه های اخیر توجه سازمان های بین المللی را به خود جلب کند. از جمله این سازمان ها، سازمان یونسکو می باشد که این شهر را در فهرست میراث جهانی ثبت نمود و از آن پس میزان مراقبت ها و مرمت ها و بازسازی ها در این ناحیه افزایش یافته است.

بادگیر های شهر یزدچگونه می توان به یزد سفر کرد؟

برای رسیدن به یزد می توان علاوه بر ماشین شخصی خود، از هواپیما، قطار و اتوبوس ها بین شهری هم استفاده کرد. اگر از سفر های جاده ای در کویر و بیابان لذت می برید ولی خستگی رانندگی را دوست ندارید و یا هزینه سفر برایتان مهم است می توانید از اتوبوس و قطار برای رسیدن به یزد استفاده کنید، و اگر محدودیت زمان دارید و هزینه سفر برایتان اهمیت چندانی ندارد، بهترین گزینه برای شما رزرو بلیط هواپیما می باشد، تا هر چه سریع تر به مقصد خود یعنی یزد برسید.

فرودگاه یزد:

فرودگاه یزد در تاریخ 15 دی سال 1348 و در محدوده ای به وسعت 585 هکتار شروع به کار کرد. این فرودگاه امروزه با نام فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد نیز شناخته می شود. فرودگاه یزد عملاً فرودگاه مسافربری می باشد ولی در برخی موارد از آن به عنوان فرودگاهی برای آموزش نظامیان نیز استفاده می شوند. این فرودگاه سالانه در حدود 50 هزار مسافر را میزبان بوده و بیش از 6 هزار نشست و برخواست مسافری و باربری را هندل می کند.
از جمله مقاصد داخلی این فرودگاه شهر های چون تهران، مشهد، اهواز، کیش و بندرعباس بوده
و مقاصد خارج از کشور این فرودگاه نیز عبارت اند از شهرهای نجف، بغداد، دمشق، جده و مدینه.

فرودگاه شهر یزد _ فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد


راه آهن یزد:

اتصال شهر یزد به دیگر شهر های ایران از طریق راه آهن در تاریخ اول خرداد سال 1350 به وقع پیوست. این اتفاق سبب تحول عظیمی در این ناحیه شده، زیرا که هم زمان با رشد صنایع و صادرات ایران، دسترسی به منابع زغال سنگ و سنگ آهن راحت تر شده بود، همچنین کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز مواد اولیه اش را راحت تر و سریع تر بدست می آورد.
با این راه آهن امروزه می توان به شهر هایی چون تهران، مشهد، اصفهان و بند عباس سفر کرد.

راه آهن شهر یزد


پایانه مسافربری یزد:

پایانه مسافربری کنونی یزد در تاریخ 15 دی ماه سال 1388 و با اعلام تعطیلی پایانه اسبق، شروع به کار کرد. این مجموعه که در زمینی به وسعت 57 هکتار ساخته شده دارای امکانات رفاهی مناسب برای مسافران است و از این پایانه می توان به حدود 60 شهر ایران و 66 پایانه سفر کرد.
این شهر ها شامل: تهران، کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، خرمشهر، اردبیل، کرمانشاه، رشت، ارومیه و... می باشد.
لازم به ذکر است که یزد دارای خطوط اتوبوس های BRT نیز می باشد و مقاصد آن نیز در حال افزایش است.

پایانه مسافر بری شهر یزدسوغاتی های یزد

یزد مانند جای جای ایران دارای خوراکی و صنایع دستی و اقلام مخصوص به خود می باشد. این را هم باید بدانید که در یزد از هر چیزی بتوانید بگذرید، از کنار خوراکی های خوشمزه این شهر نمی توانید به راحتی عبور کنید. در کنار خوراکی های خوشمزه هنر بی نظیر مردمان یزد هم غیر قابل چشم پوشی است، هنر هایی که علاوه بر زیبایی غیر قابل وصف، دارای اصالت و پیشینه ای طولانی نیز می باشند و چه چیزی بهتر از هدیه دادن نماد و سمبل یک مکان به عنوان سوغاتی وجود دارد؟
در ادامه به برخی از این سوغاتی ها و هنر دست این مردمان هنرمند می پردازیم:

1. خوراکی های خوشمزه یزد:
شهر یزد منبع شیرینی جات فوق خوشمزه می باشد، هر کسی که به یزد سفر کرده امکان ندارد که از شیرینی هایی متنوع و خوش طعم آن نه چشیده باشد. علاوه بر شیرینی، یزد انار کم نظیری را نیز دارا می باشد. از خوراکی های این شهر را می توان به صورت زیر نام برد:
قطاب، پشمک، باقلوا، کیک یزدی، لوز های پنجگانه، حاجی بادام، سوهان، نان برنجی، ارده، حلوا ارده، انار

سوغاتی های یزد _ شیرینی های یزد


2. رو انداز و زمین پوش دست بافت در یزد:
هنر بافت فرش و گلیم ایرانیان از دید جهان پنهان نمانده و آوازه اش در تمام دنیا پیچیده است، به طوری که می تواند گفت فرش ایرانی به یکی از سمبل های ایران مبدل گشته است. در یزد نیز می توان انواع متفاوتی از زمین پوش ها و رو انداز های دست باف را دید و از آن ها به یادگار برد. از انواع آن ها می توان به مورد زیر اشاره کرد:
قالی، قالیچه، گلیم، سجاده، زیلو، پتو، سفره ، بقچه، رو فرشی، لنگ، حصیر

سو غاتی های یزد _ رو انداز و زمین پوش دست بافت در یزد


3. پارچه های یزدی:
پارچه بافی از دیگر هنر های مردمان یزد می باشد که می توان در آن دنیایی از رنگ ها را دید، انواع پارچه های علایی که می توان در یزد پیدا کرد عبارت اند از:
شعر بافی، ترمه یا انگشت بافت، زری دوزی، مخمل،‌ دارایی بافی یا ایکات، شمد، چادر شب، روتختی، دستمال یزدی

سوغاتی های شهر یزد _ پارچه های یزدی


4. خاکینه های یزد:
خاک این ناحیه از ایران بسیار مناسب برای ساخت ظروف و دیگر اقلام می باشد. از روی یزدی های نیز از این فرصت بهره بردند و ظروف مختلفی را با نقش و نگار ها بی نظیری را با دستان هنرمند شان طراحی نموده اند. انواع این اقلام عبارت اند از:
سفال، سرامیک، کاشی

سوغاتی های شهر یزد _ خلکینه های یزدی


5. طلا های یزدی:
یکی از گران بها ترین سوغاتی های یزد، طلا های دست ساز یزدی می باشد، یکی از معروف ترین زیر آلات این منطقه زنجیر چینابی یا همان زنجیر یزدی است.

سوغاتی های شهر یزد _ طلا سازی یزد


6. گیوه های یزدی:
گیوه نوعی کفش و یا پاپوش سنتی ایرانی است که قدمت تاریخی دارد و علاوه بر راحتی، بسیار مقاوم و خنک بوده و برای راهپیمایی ها طولانی نیز بسیار مناسب می باشد.

سوغاتی های شهر یزد _ گیوه یزدیغذا های محلی شهر یزد

غذا بخش جدا نشدنی و بسیار مهم هر سفر است. سفر به یزد هم می تواند جز سفر های خوشمزه قرار بگیرد، در صورتی که غذا های محلی یزد را به خوبی بشناسید و از امتحان کنید. سبزیجات و غلات بخش جدا ناپذیر غذا های یزدی می باشد، البته به این معنا نیست که گوشت در این غذا ها نقشی نداشته باشد، فقط مانند سایر نقاط ایران پایه اصلی غذا ها را تشکیل نمی دهد که این قضیه بسیار به نفع وجترین ها و وگان ها است. اگر به یزد سفر کردید حتما غذا های محلی آن ها را امتحان کنید. این غذا عبارت اند از:
1. آش انار، 2. قیمه نخود یزدی، 3. خورش به آلو، 4. خورش کدو سرکه شیره، 5. خورش سیب، 6. آش آلو، 7. آش سرکه شیره یزدی، 8. آش گندم یزدی یا همان آش امام حسین، 9. آش کدو حلوایی، 10. آش تمر هندی، 11. شوربا گشنیز، 12. کوفته نخودچی، 13. قلیه کدو، 14. کوفته هویج، 15. کشک و خیار، 16. کوفته لپه و...

غذا های محلی یزدرستوران های شهر یزد

برای خوردن غذا های محلی و یا سایر غذا ها در حین سفر باید بهترین و مطمئن ترین جاها را انتخاب کرد، زیرا که در کنار طعم لذیذ غذا ها، کیفیت آن ها هم بسیار مهم است. در یزد رستوران هایی که دارای غذا های خوش طعم و مواد اولیه مرغوب هستند، کم نیست و با کمی پرس و جو در این شهر می توانید بهترین رستوران ها را به راحتی پیدا کنید. در ادامه با نام برخی از رستوران های محبوب یزد در میان توریستان و ساکنان این ناحیه آشنا خواهیم شد:
1. رستوران ترمه و ترنج یزد، 2. کافه رستوران فوکا، 3. رستوران مارکوپولو، 4. رستوران سزار یزد، 5. رستوران حاجی آشپز، 6. کافه خانه دوست یزد، 7. رستوران هتل جاده ابریشم 8. رستوران مشیر الممالک، 9. رستوران سنتی خوان دوحد یزد، 10. کافه رستوران بام یزد، 11. رستوران ایتالیایی دراگون، 12. کافه و رستوران ایرانی قدیمی یزد، 13. رستوران هتل ملک التجار و...

رستوران های یزدمراکز گردشگری شهر یزد

همان طور که قبلاً گفته شد یزد دارای قدمت تاریخی بالایی می باشد، پس دور از ذهن نیست که جاذبه های تاریخی فراوانی نیز داشته باشد. برخی از آن دارای قدمت بیشتری بوده و برخی دیگر با الهام گرفتن از معماری های قدیمی ساخته شده اند، به همین دلیل است که می توان در هر جا و هر مکانی آثار تاریخی و یا یادآور آن ها را پیدا کرد. حتی با قدم زدن در محله ها قدیمی و در کوچه پس کوچه های این شهر می توان دیوار های کاه گلی قدیمی را دید و فضای پر شده از عطر کاه گل های خیس شده را تصور کرد. مکان ها و بنا های تاریخی یزد را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:
 1. ارگ و برج و بارو یزد: برج و باروی یزد، ارگ حکومتی یزد، قلعه اسدان
 2. آب انبارها یزد: رستم گیو، شش بادگیری
 3. باغ ها تاریخی یزد: باغ دولت ‌آباد چهار منار، باغ خان
 4. خانه های تاریخی یزد: خانه رسولیان، خانه عرب ها، خانه لاری ها، خانه مرتاض، خانه ملک التجار
 5. مدارس قدیمی یزد: مدرسه خان(یزد)، مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)، مدرسه شهاب الدین، مدرسه مصلی صفدر خان
 6. آثار مرتبط با زرتشتیان یزد: آتشکده زرتشتیان، دخمه زرتشتیان
 7. مساجد یزد: مسجد جامع یزد، مسجد امیر چقماق، مسجد سرریگ، مسجد شاه طهماسب، مسجد میر خضر شاه چهار منار، مسجد اهرستان، مسجد شاه یحیی(قلعه کهنه) و...
 8. آثار مرتبط با یهودیان یزد: کنیسه کمال
 9. قبه ها و بقعه ها یزد: قبه دوازده امام، بقعه سید رکن الدین، بقعه سید خلیل، بقعه سید شمس الدین
 10. زیارتگاه ها یزد: زیارتگاه پیر سبز، زیارتگاه پارس بانو، زیارتگاه پیر هریشت
 11. مجموعه مازاری‌ ها (حنا سایی ‌ها) یزد: مازاری جوشن، مازاری اتابکی، مازاری صلحی‌ زاده
 12. هتل ها یزد: هتل داد، هتل عمارت مالمیر، هتل صفاییه، هتل فهادان، هتل باغ مشیر الممالک و...

جاذبه های تاریخی یزد هتل های شهر یزد

هتل های مدرن یزد:

هتل های این شهر همان طور که گفته شد اکثراً نمایی از تاریخ را مبدل می سازند ولی اگر دوست دارید در هتل های تازه ساز و با فضایی مدرن تر اقامت کنید می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کرده و در صفحه رزرو هتل های یزد آن را برگزینید:
1.هتل تهرانی یزد، 2. هتل الزهرا یزد، 3. هتل ملیکا یزد، 4. هتل ثلاثی یزد، 5. هتل اطلاس یزد، 6. مهمان سرای بهار یزد، 6. مهمان سرای پردیسان یزد و...

هتل های یزد


هتل های سنتی یزد:

در شهر یزد هتل هایی نیز وجود دارند که با الهام گرفتن از معماری قدیمی یزد طراحی و ساخته شده اند و می توانند تداعی کننده زندگی در خانه های سنتی یزد باشند. از هتل های سنتی یزد نیز می توان به هتل های زیر اشاره کرد:
1.هتل باغ مشیر الممالک یزد، 2. هتل ارگ جدید یزد، 3. هتل فهادان یزد، 4. هتل مهر یزد، 5. هتل لب خندق یزد، 6. هتل خوان دوحد یزد، 7. هتل فیروزه یزد، 8. هتل ادیب الممالک یزد، 9. هتل سنتی پارس یزد و...

هتل های سنتی یزد


بازار ها مراکز خرید یزد

برای خرید کردن در این شهر ابتدا باید مشخص کنید که دوست دارید از بازار های سنتی یزد با معماری های قدیمی و حال و هوای زمان های گذشته خرید کنید و یا دوست دارید از خریدی مدرن در درون شهری باستانی لذت ببرید، این شهر هر دو نوع مرکز خرید را برای مهمانان خویش تدارک دید است:

مراکز خرید مدرن در یزد:

این مراکز دارای امکانات تفریحی و رفاهی مدرن می باشند و خریدی آسان و راحت برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورند.
 1. مجتمع بزرگ تجاری تفریحی ستاره یزد: این مرکز خرید یکی از بهترین مراکز تفریحی و تجاری بود و علاوه بر فروشگاه های پوشاک دارای امکاناتی نظیر شهر بازی، رستوران و کافی شاپ، سالن بیلیارد و باشگاه بدن سازی نیز می باشد.
 2. مرکز خرید آریا یزد: این فروشگاه که در سال 1387 تاسیس گشته و دارای 5 طبقه است که یک طبقه پارکینگ، سه طبقه تجاری و طبقه آخر نیز رستوران و فود کورت می باشد.
 3. مرکز خرید شقایق یزد: این مجموعه دارای 4 طبقه می باشد که دو طبقه آن اداری و دو طبقه آن تجاری بوده و محلی مناسب برای خرید انواع پوشاک، لوازم آرایشی، کیف و کفش و... می باشد.
 4. مرکز خرید الماس یزد: این مرکز خرید در دو طبقه ساخته شده و علاوه بر وجود فروشگاه های پوشاک، اسباب بازی و... دارای کافی شاپ نیز می باشد.
 5. مجتمع تجاری شهاب یزد: این فروشگاه بنا شده در دو طبقه می باشد و محلی مناسب برای خرید و فروش تلفن همراه است.

مراکز خرید یزد

بازار های سنتی یزد:

این بازار ها شما را در تاریخ غرق می کنند، حال و هوایی سنتی این بازار ها، بوی ادویه های مختلف و بعضاً بوی خوش کاه گل بعد تاریخی ایران را به رخ می کشد. البته برخی از این بازار ها در زمان پهلوی برای کشیدن خیابان از بین رفته است و یا بعد از احداث خیابان به دو بخش تقسیم شده اند، مانند: محمدعلی خان، بازار ارسی دوز ها و بازار پنجه علی. نام برخی از بازار های به جا مانده به شرح زیر است:
 1. بازار قیصریه: بازار پاچه فروش های یزد با معماری زیبا و دو درب چوبی ارزشمند می باشد.
 2. بازار تبریزیان: این بازار که در دوره قاجار ساخته شده در انتهای بازار پنجه علی قرار دارد و معماری آن بسیار دیدنی است.
 3. بازار دروازه مهریز: این بازار در دوره گورکانیان و به دست علی آقا تاسیس شده و دارای 38 متر طول می باشد.
 4. بازار قنبر: بخشی از این بازار در قرن 9 هجری ساخته شده و متعلق به مجموعه تاریخی فرهنگی امیر چخماق می باشد و بخشی دیگر نیز در قرن 13 هجری ساخته شده که زیبایی چشم نوازی دارد.
 5. بازار زرگری: قدمت این بازار به قرن 12 و 13 هجری برمی گردد و طول آن به 94 متر می رسد و می توان انواع زیروآلات طلا را در این محل پیدا کرد.
 6. بازار مسگری: این بازار در قرن نهم ساخته شده و در آن اقلام مسی در تنوع بالایی بفرش می رسد.
 7. بازار صدری یا شاهزاده فاضل: در دوران قاجار این بازار را بنا نهاده اند.
 8. بازار افشار: در زمان قاجار این بازار با معماریی زیبا ساخته شده و تا امروز باقی مانده است.
 9. بازار خان: این بازار نیز در زمان قاجاریه ساخته شده که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

بازار های قدیمی یزد

 
چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟