اماکن تفریحی

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی

کشور ترکیه، دارای شهر های زیبا و متنوعی است که با پا گذاشتن در هر یک از آنان دنیایی از تاریخ را به شما می تواند نشان دهد. شهر استابول نیز یکی از شهر های این کشور تاریخی می باشد که در تمامی سطح شهر می توان آثار باستانی، مکان های دیدنی، کاخ و قصر هایی مربوط به دوران های مختلف از جمله عثمانی را مشاهده نمود. یکی از این مکان ها، کاخ توپکاپی استانبول می باشد.

کاخ توپکاپی

معرفی تاریخچه کاخ توپکاپی

این کاخ زیبا با نام توپقاپی نیز شناخته شده است که به معنای دروازه توپ ها می باشد. دلیل نام گذاری این کاخ، وجود توپ های جنگی بسیار بزرگی است که در بیرون دروازه های قصر می توان مشاهده نمود. فرمان و دستور ساخت این بنا توسط سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۹ داده شد که در نهایت در سال ۱۴۶۵ تمام شد. کاخ توپکاپی، دارای چندین عمارت، ساختمان کوتاه و حیاط و باغ های زیادی می باشد که باعث زیبایی هر چه بیشتر این کاخ شده اند. سبک معماری آن عثمانی و باروک می باشد و به صورتی ساخته شده است که از شمال آن شاخ(دماغه) طلائی، از جنوب دریای مرمره و از شمال شرق چشم اندازی از تنگه بسفر دارد. معماران خوش ذوق و هنرمند این بنا محمد دوم، علاالدین، داود آقا، معمار سنان، سر کیس بالیان هستند. این قصر اولین قصر مدل اروپایی شهر نیز می باشد.

کاخ توپکاپی

معرفی بخش ها مختلف کاخ توپکاپی

این قصر در طول عمر۶ قرن نیم خود حاکمان و سلطان های متفاوتی را دیده است که هر کدام از آنان بنا بر سلیقه خود بخش های جدیدی بر آن اضافه کرده اند که همین امر باعث شده است که این قصر با ساختمان هایش تبدیل به هزارتویی که در مرکز آن حیاط بزرگی وجود دارد، شود.

کاخ توپکاپی

در ابتدا بنایی که توجه شما را به خود جلب می کند نخستین دروازه کاخ می باشد که نام آن دروازه سلطنتی می باشد. بعد از آن وارد حیاط اول یا همان حیاط سپاه می شویم. از این به بعد کسی اجازه آن را نداشته است که با اسب وارد شود به غیر از خود شاه. در داخل این حیاط زیبا شما شاهد کلیسای ایرنه هاگیا، پارکی باشکوه، مرکز ضرب سکه و موزه باستان شناسی هستید. بعد از آن دروازه دوم دیده می شود که دارای دو برج مراقبت است. نام آن دروازه سلام می باشد که دلیل نام گذاری آن این است که هر کس(منظور فقط خدمه است چرا که برای ورود عموم باز نبوده) قبل از ورود باید به سلطان سلام و درود بفرستد. قسمت بعدی حیاط دوم(حیاط دیوان) می باشد که تشکیل شده است از: در سمت چپ، دیوان مشاوران شاه قرار داشته که امروزه تبدیل به موزه سلاح شده است و در سمت راست آشپزخانه های کاخ که حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ آشپز، برای تهیه غذای ۱۰۰۰۰ نفر کار می کردند که آن هم امروزه تبدیل به مکانی برای نمایش ظروف چینی که توسط ژاپن ساخته شده و ظروف نقره کاری گردیده. در بالای این دو بنا برج عدالت قرار گرفته است که برای نگهبانی از ساحل می باشد. البته ورودی حرمسرا در پشت اتاق دیوان قرار گرفته. بعد از حیاط دیوان دروازه سعادت به چشم می خورد، و دلیل نام آن برگزاری جشن های باشکوه و بزرگی است که در این محوطه انجام می گرفته و توسط خواجه های سفید محافظت می شده است. بعد از آن حیاط سوم(اندورنی) قرار دارد که در سمت راست، بخشی وجود دارد که لباس ها و خزانه سلطان را به نمایش می گذارد و ساختمان بعدی برای سخنرانی است که شاه، سفرای خارجه را در آن می پذرفت. بعد از آن می رسیم به اخرین کاخ و باغ شخصی شاه به نام صوفی همایون که در باغ آن گل های لاله و سرخ وجود دارد. این قسمت شامل اتاقک های مختلفی می باشد که رو به شهر و شاخ طلایی هستند.

گنجینه های برتر کاخ

در این کاخ که امروزه تبدیل به موزه شده است بخش های زیادی از آن را می توان مورد بازدید قرار داد، همچنین در آن برخی از گنجینه های مهم و ارزشمند چه از نظر تاریخی و چه از نظر فرهنگی وجود دارد.
از جمله:
خنجر توپکاپی: فیلمی هم در رابطه با دزدیده شدن این خنجر در سال ۱۹۶۴ به کارگردانی ژول داسن ساخته شد، که نام آن نیز توپکاپی است.

کاخ توپکاپی

الماس ۸۶ قیراطی خاشقچی: پنجمین الماس بزرگ دنیا است که آن را یک ماهیگیر یافته است.
اشیا مقدس مذهبی: وجود ساختمانی در سمت چپ حیاط سوم که در آن مو، دندان، رد کفش پیامبر اسلام و شمشیر های مختلف حاکمان عثمانی و.... نگه داری می شود.
زمردی بزرگ
جاشمعی های بزرگ از طلا که نماد جان مقدس تعمید دهنده است.
چندین تخت سلطان ها و.... .

کاخ توپکاپی

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟