اماکن تفریحی

 ایاصوفیه استانبول

 ایاصوفیه استانبول

 استانبول شهر متصل کننده دو قاره اروپا و آسیا، یکی از کلانشهرهای ترکیه و با قدمتی که احتمالاً به عصر مفرغ برمی‌گردد، تاریخی را در دل دارد که هر گوشه اش هویدا کننده داستانی کهن  می باشد. این شهر حاکمان و حکومت های مختلفی را دیده است، از داریوش هخامنشی گرفته تا سلطان محمد دوم عثمانی .از این روی معماری های باشکوه فراوانی را می‌توان در جای جای این شهر یافت. ایاصوفیه نمونه بی نقص این معماری هاست.

ایاصوفیه استانبول

مسجد امروز، کلیسای دیروز

این بنای پرشکوه که امروزه همه آن را با نام مسجد ایاصوفیه می شناسند، در ابتدا کلیسای بزرگی در نزدیکی قصر کنستانتین کبیر امپراتور روم بوده و بعدها طی یک شورش بزرگ که در سال ۴۰۴ میلادی و در زمان آرکادیوس رخ داد ( میان همسر وی ملکه آلیا اوداکسیا  و اسقف جان کریسوستر) این کلیسا کاملاً در آتش سوخت.
تقریباً ۱۱ سال بعد( در سال ۴۱۵) دستور ساخت کلیسای دوم توسط تئودئوس دوم پسر آرکادیوس داده شد. این بار نیز تقریباً تمام قسمت های این بنا توسط شورش مردمی که به گروه های سبز و آبی معروف بودند در آتش نابود گشت، جز برخی از سنگ های مرمر مانند مجسمه دروازه بره( نماد دروازه حواری) که امروزه در حیاط موزه این مکان قرار دارد.
در سال ۵۳۲ میلادی فیزیکدان معروف ایسیدور میلتوس به دستور ژوستینین یکم مسئول ساخت کلیسای سوم( ساختمان فعلی ایاصوفیا) شد. این بنا بزرگتر و پرشکوه تر از بناهای قبلی بود و به دستور ژوستینین از مرغوب ترین مواد، برای ساخت این کلیسا استفاده گردید(سنگهای آذرین از مصر، سنگ های مرمرسبز از تسالی، سنگ سیاه از بسفر، سنگ زرد از سوریه و...) و در حدود ۱۰ هزار نفر در طول ساخت این بنا مشغول به کار شدند. این بار هم کلیسا در امان نماند و طی چندین زلزله بارها و بارها گنبد این مکان، به صورت کامل یا بخشی از آن فرو ریخت ولی دوباره  مرمت شد، حتی به دفعات در آتش سوزی آسیب دید و در دوران شمایل شکنی مجسمه‌هایش نابود یا جابجا شد.

ایاصوفیه استانبول

پس از حملات عثمانی و تصرف استانبول به دست سلطان محمد فاتح، ایاصوفیا تبدیل به مسجدی برای مسلمانان گشت و سه روز بعد نیز در آن مراسم نماز جمعه برگزار گردید. سالها بعد به علت کم توجهی و نرسیدن به این مکان، ایاصوفیا در وضعیت اسفناکی قرار گرفت، البته به لطف پروتفور باستان شناس نخبه و مقالاتش، سلطان محمد دوم مجبور شد تا دستور پاکیزه کردن ایاصوفیا و تبدیل کردن آن به مسجد و ساخت مناره های جدید را صادر کند. بعد از آن نیز این مکان در سال های مختلف، چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت. این بنا که توسط پدر جمهوری ترکیه( آتاتورک) در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شده بود، در ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰ توسط رئیس جمهور وقت ترکیه( رجب طیب اردوغان) بار دیگر به عنوان مسجد طبقه بندی شد.

ایاصوفیه استانبول

 ساختمان ایاصوفیه

معماری بی نظیر این مکان چشم هر بیننده ای را خیره می سازد. گنبدی با ژرفای ۱۸ متر و قطر ۳۳ متر و بلندای ۵۶ متر از سطح زمین، خود بیانگر معماری فوق‌العاده ایاصوفیا است. این بنا دارای ۱۰۷ ستون و ۹ درب می باشد. که بزرگترین درب، با چهارچوب برنز و قاب مرمر، برای ورود امپراطور بوده است. معماری بیزانسی، ستون های پوشیده شده از سنگ های مرمر و دیوارهای آذین شده با سنگ های گرانبها چیزی جز شکوه و عظمت برای این بنا به همراه نداشته.

ایاصوفیه استانبول

بخش‌های خیره ‌کننده ایاصوفیا

گنبد: ظرافت و عظمت این گنبد تا سال‌های سال مورد بحث باستان‌شناسان، معماران و مهندسین بوده. این گنبد که دارای معماری کم نظیری است، خود به تنهایی شکوه این بنا را به رخ می کشد.

 ایاصوفیه استانبول

کوزه مرمر: سلطان مراد سوم این کوزه را از یونان به این مکان آورده و این کوزه از دل تنها یک قطعه سنگ مرمر بیرون آمده و کاملاً یک تکه است.

 ایاصوفیه استانبول

درب مرمر: این درب که در داخل ایاصوفیا قرار دارد، محل تردد شرکت‌کنندگان در شورای کلیسا و دیگر مراسمات بوده است.

ایاصوفیه استانبول

سرسرای بالا: سالن کلیسا و محراب توسط سرسرای بالا که به شکل یک نعل اسب طراحی شده است، به یکدیگر متصل می شوند.

 ایاصوفیه استانبول

لژ مخصوص ملکه: این مکان برای ملکه و زنان همراهش طراحی شده که در مرکز سرسرای بالا قرار گرفته و دیدی کامل به سالن پایین دارد. همچنین یک سنگ تراش خورده سبز رنگ نیز برای نشستن ملکه در آنجا قرار گرفته است.
فرقی نمی‌کند کلیسا باشد یا مسجد یا حتی موزه، این بنا، بیانگر تاریخ است و تاریخ هویت این بنا.
 
 
چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟