اماکن تفریحی

بازدید از کاخ دولما باغچه استانبول

کاخ زیبای دولما باغچه - Dolmabahçe Palace

در این بخش قصد داریم شما را با کاخ دولما باغچه که در اواسط قرن 19 یعنی بین سال‌های 1843 و 1856 در نزدیکی منطقه بسفر در استانبول به مساحت 45 هزار متر مربع در منطقه‌ای به وسعت 110 هزار متر مربع با هزینه‌ای بالغ بر 5.1 میلیارد دلار امروزی ساخته شده است آشنا کنیم.

بازدید از کاخ دولماباغچه

آشنایی با شهر زیبای استانبول

این کاخ که به دستور سلطان عبدالمجید یکم، 31 امین پادشاه عثمانی و با سبک معماری نئوباروک توسط معمار ارشد دربار عثمانی ساخته شده است و بیش از 40 سال به عنوان مرکز اصلی اداری امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. جالب است بدانید در این کاخ که به عنوان آخرین اقامتگاه پادشاهان عثمانی از آن یاد می‌شود 6 سلطان عثمانی در آن روزگار گذارنده‌اند.
هرچند که امروزه این کاخ یکی از مراکز مهم گردشگری ترکیه به‌شمار می‌رود و از سال 1952 تبدیل به یک موزه گشته است اما در گذشته و پس از حکومت عثمانی نیز محل سکونت دیگر حاکمان همچون مصطفی کمال آتاترک بوده است که جالب است بدانید در انتها او در همین کاخ در تاریخ 10 نوامبر 1938 از دنیا رفت که درست در زمان فوت او تمامی ساعت‌های کاخ بر روی ساعت 9:05 دقیقه ایستادند و این باعث شوک همگان شده بود.
از مهم‌ترین نکات قابل ذکر در رابطه با جذابیت‌های این کاخ می‌توان به بزرگ‌ترین چلچلراغ بلور بوهمی که هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا اول بوده است اشاره کرد. این چلچراغ وزنی نزدیک به 4.5 تن و 750 حباب دارد. این لوستر بزرگ‌ترین لوستر جهان است. در این کاخ هدایای گران‌قیمت و منحصربه‌فرد دیگری نیز وجود دارد که می‌توان به فرش‌هایی از جنس پوست خرس پادشاه تزار روسیه نیز اشاره کرد. خالی از لطف نیست بدانید بزرگ‌ترین سالن باله در بین کاخ‌های جهان در این کاخ جای خوش کرده است.

کاخ باشکوه دولماباغچه

کاخ دولما باغچه که دارای 285 اتاق، 48 تالار، 68 سرویس بهداشتی و 6 حمام ترکی است البته ساختمان‌های دیگری هم‌چون اتاق‌های ولیعهد، برج ساعت، آشپرخانه‌های سلطنتی، اصطبل‌ها، پادگان، گلخانه، داروخانه و ... نیز در این قصر وجود دارد اما به‌طور کلی می‌توان گفت که، کاخ باغچه از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که عبارت است از:
  1. آپارتمان‌های اداری Selamlik یا Mabeyn-i Hümayun
  2. سرسرای تشریفات Muayede Salonu
  3. حرم‌سرای امپراتوری Harem-i Hümayun
در این کاخ برای تزئینات سقف از ورقه‌های طلا استفاده شده است و وزن این تزئینات طلایی به 14 تن می‌رسد. هم‌چنین 131 فرش دستباف ابریشمی برای این کاخ تعبیه شده که در شهر هرکه بافته شده و بعد به کاخ آورده بودند.
پس از گذشت زمان و رسیدن سلطنت به سلطان محمد پنجم این پادشاه به کاخ دولما باغچه نقل مکان کرد و تا زمان اعلان جمهوری در پایان جنگ آزادی در قصر باغچه ماند.
در کنار شما با مراجعه به‌عنوان گردشگر به این کاخ افرادی حضور خواهند داشت که تمامی فضاهای کاخ و تاریخچه‌ی مختصری از آن را در اختیار شما خواهند گذاشت. این راهنماها هر 25 دقیقه یک‌بار گردش از کاخ را انجام می‌دهند. زمانی که شما برای بازدید از این کاخ خواهید گذاشت 2 ساعت خواهد بود. نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که برای بازدید از این کاخ محدودیت 1500 نفری به صورت روزانه در نظر گرفته شده است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این کاخ را در برنامه‌ی صبح خود قرار دهید.

دولماباغچه

داخل کاخ دولماباغچه

 دسترسی به کاخ دولما باغچه

این کاخ در سمت اروپایی ترکیه و در شرق تنگه‌ی بسفر استانبول واقع شده است. شما باید به سمت جنوب شرقی میدان تسکیم بروید تا بتوانید کاخ را ببینید.
در صورتی‌که شما در میدان تسکیم هستید، باید با استفاده از قطار زیر زمینی فونیکلار به کاباتاش بروید. این کاخ حداکثر 400 متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد.
اگر شما در منطقه‌ی سلطان احمد باشید و قصد بازدید از کاخ دولما را دارید باید سوار تراموا شوید و مجدد در کاباتاش پیاده شوید.

کاخ دولماباغچه

اطلاعات ورودی به کاخ دولما باغچه

هزینه ورود به کاخ دولما باغچه ۶۰ لیر ترکیه است.
 بازدید از حرم برای شما ۴۰ لیر ترکیه هزینه خواهد داشت.
بازدید از مجموعه موزه ۱۰ لیر ترکیه برایتان آب ‌می‌خورد.
زمان بازدید از کاخ دلمه باغچه: ۹ تا ۱۶ می‌باشد.
بازدید از موزه های کاخ: ۹ تا ۱۷ (موزه های کاخ در یکشنبه ها تعطیل هستند.)
Dolmabahçe Cd. ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey آدرس:
منبع: www.millisaraylar.gov.tr
چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟