اماکن تفریحی

معبد زئوس آتن

بازدید از معبد زئوس

کشور یونان دارای قدمت و پیشینه بسیار غنی و تاریخی است، از این رو جاذبه‌های توریستی، گردشگری و تاریخی فراوانی را درون خود جای داده و هر ساله توریست ها و گردشگران بسیاری این کشور زیبا و بی‌نظیر را به عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند.
یکی از شهرهای توریستی یونان، آتن است. شهری که جاذبه های تاریخی ارزشمندی را در خود نگاه میدارد، مانند معبد زئوس که ادامه به بررسی و شناخت آن میپردازیم.

تاریخچه معبد زئوس آتن

معبد زئوس در شهر آتن قدمت دیرینه‌ای دارد و پیشینه آن به 174 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. ساخت این معبد زیبا و باشکوه با وجود اینکه در چند دوره نیمه کاره رها شد، در سال 131 میلادی به پایان رسید. این معبد به واسطه ستون‌های بلند و مرتفعی که دارد به یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین معابد در کشور یونان و جهان معروف شده است. ارتفاع ستون‌های این معبد بیش از 17 متر بوده و در آن زمان نظیر آن در جهان وجود نداشت.
نویسندگان و جغرافی‌دانان یونانی بر این باورند که این معبد توسط دئوکالیون ساخته شده است، وی یکی از شخصیت‌های اساطیری یونان بود. اما با کاوش در محوطه این معبد نشانه‌های حیات و سکونت مردم را می‌توان دید، که می‌توان تاریخ آن را به قرن ششم میلادی نسبت داد.  

تاریخچه معبد زئوس

در سال 515 قبل از میلاد مسیح، پسیستراتوس که یکی از حاکمین قوی و مستبد یونان بود تصمیم گرفت تا یک معبد بزرگتر و مدرن‌تر با طراحی و معماری دوریک بسازد و آن را جایگزین این معبد قدیمی کند. اما عمر وی اجازه نداد تا خود پروژه را به پایان برساند، بعد از به روی کار آمدن پسر وی باز هم ساخت معبد نیمه کاره ماند و هیچ وقت آن معبد بزرگتر و باشکوه‌تر از معبد زئوس ساخته نشد. دموکراسی کشور یونان اجازه نمی‌داد ساختمانی با این عظمت و بزرگی در دوره کلاسیک ساخته شود. اما عده‌ای معتقد بودند که دولت یونان قصد دارد تا مردم را با ساخت چنین بنای باشکوهی سرگرم کند تا کمتر زمان داشته باشند که دست به شورش علیه دولت بزنند.
اما در سال 174 قبل از میلاد مسیح، آنتیوخوس چهارم اپیفانس تصمیم گرفت تا ساخت این معبد عظیم را به پایان برساند. این پادشاه از معمار به نام و مشهور آن زمان، کاسوتیوس خواست تا این پروژه عظیم را به پایان برساند. ساخت ستون‌ها و طراحی آن‌ها به پایان رسیده بود که آنتیوخوس چهارم در اثر یک بیماری جان خود را از دست داد و دوباره ساخت این معبد برای چندین قرن به تعویق افتاد.

معبد زئوس

ستون های بلند معبد زئوس

در یک دوره سخت کشور یونان تحت سلطه روم درآمد و تمام قوانین و فرهنگ مردم روم در این کشور به اجرا گذاشته شد. در آن زمان بود که پادشاهی روم تصمیم گرفت دوتا از ستون‌های این معبد زیبا را جا‌به‌جا کند و برای ساخت معبد ژوپیتر در شهر رم از آن‌ها استفاده کند. امپراطور آگوستوس در آن زمان تمام سعی و تلاش خود را کرد تا ساخت این معبد باشکوه را به پایان برساند، اما باز هم بنا بر دلایل و مشکلاتی ساخت و تکمیل آن به دست پادشاه بعدی افتاد. درست در زمان امپراطوری هادریان بود که ساخت این معبد به پایان رسید. وی یکی از معدود امپراطورهای یونان بود که به فرهنگ و سنت یونان علاقه داشت و تصمیم گرفت هرطور که شده ساخت آن را تمام کند.
دور این معبد یک دیوار مستطیل بزرگ کشیده شد و چندین حمام بزرگ و یک طاق بزرگ به نام طاق هادریان به ارتفاع 18 متر هم به این بنا باشکوه اضافه شد که در اصل حکم بخش ورودی این معبد را داشت. این معبد 104 ستون داشت که همگی دارای حکاکی‌های زیبا و بی‌نظیری بودند. زیباترین نقش و نگارها به روی این ستون‌ها کشیده شده، زیبایی آن‌ها نگاه همگان را به سمت خود جلب می‌کرد.
در زمان‌ها و امپراطوری‌های بعدی دو معبد دیگر و یک پیش دروازه به این بنا اضافه شد. در آن زمان مجسمه‌های ساخته شده از طلا و عاج زئوس و هادریان در ساختمان اصلی معبد قرار گرفتند، متاسفانه امروزه هیچگونه اثری از این مجسمه‌ها در ساختمان اصلی دیده نمی‌شود. 
معبد زئوس کجاست؟
این معبد در شمال شرق آکروپلیس و در نزدیکی رودخانه ایلیسوس قرار گرفته است.
 

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟