اماکن تفریحی

پارک های اصفهان

پارک های اصفهان جزو برترین پارک های ایران هستند. حتما باید در برنامه سفر خود بازدید از این جاذبه های گردشگری را قرار دهید.

اگر شهرت شهر اصفهان را که به نصف جهان معروف است تنها به وجود اماکن تاریخی و باستانی مربوط بدانیم شاید در حق این شهر بی انصافی کرده باشیم! این صحیح است که این بناهای دیدنی ساخته هنر و ذوق و سلیقه استادان زبردست و هنرمند اصفهانی در طول تاریخ می باشند، اما آنها تنها دلیل شهرت اصفهان و زیبایی های این پایتخت فرهنگی ایران زمین نمی باشند. ما نیز همانند شما قبول داریم که اصفهان تعداد بی شماری بنای دیدنی و تاریخی دارد که یکی از دیگری زیباتر و پر از شگفتی هستند اما با این حال ، جاهای دیگری در این شهر هستند که باید از آنها نیز به عنوان مکان های دیدنی تمام عیار در اصفهان اشاره کرد که مردمان اصفهان که خود همه بناهای دیدنی را حداقل یکبار دیده اند ترجیح می دهند برای تفریح و گردش هر روز به پارک ها و مکان های سرسبز اطراف اصفهان و شهربازی ها بروند.

در اصفهان پارک های متعدد و متنوعی وجود دارد و بی شک بازدید از آن ها خالی از لطف نبوده و نیست. زیرا هر یک از این پارک ها جذابیت ها و امکانات جالب و مخصوص به خود را دارند که می توانند برای مسافران و شهروندان اصفهان جالب باشد. وجود و تاسیس این پارک های سرسبز، درصد گردشگر پذیری اصفهان را افزایش داده اند و موجباب افزایش مسافران و توریست ها را به این شهر استثنایی فراهم آورده اند.

سوای توریست ها و مسافران خارجی از شهر اصفهان، مردم بومی ساکن در اصفهان نیز ترجیح می دهند هر روز این پارک ها را پر کنند و به تفریح و استراحت بپردازند و در روزهای تعطیل در آنها پیک نیک برگزار کنند تا انرژی از دست رفته خود در طول هفته و روزهای کاری را باز بیابند.

معرفی تمامی پارک های دیدنی اصفهان

در این مقاله به تمام پارک های بزرگ و گردشگرپذیر اصفهان اشاره می کنیم و انواع بوستان ها و پارک های جنگلی و باغ موزه ها و امکانات درون آنها و باغ های گل و دهکده های توریستی و پارک های آبی و هرجا که سرسبز است و اصطلاحا در آنها گل و بلبل وجود دارد را بررسی می کنیم.

نام برخی از بوستانهای ساحلی و غیر ساحلی به شرح زیر است است :

 • بوستان های ساحلی : ناژوان، سعدی، زاینده رود، کودک، ملت، آیینه خانه، آبشار، مشتاق و باغ گلها.
 • بوستان های غیر ساحلی : قلمستان، نقش جهان، استقلال، باغ فدک و باغ غدیر.

بوستان جنگلی ناژوان

اصفهان با داشتن سه هزار و هفتصد هکتار ( ۳۷ میلیون متر مربع) فضای سبز شهری که با توجه به جمعیت این استان دارای سرانه فضای سبز برای هر نفر 24 متر مربع می باشد، بالاترین رتبه دارایی فضای سبز را در بین تمام کلان شهرهای ایران دارد! یعنی نه تنها پایتخت فرهنگی ایران است بلکه پایتخت فضای سبز و پارک ایران نیز محسوب می شود!

مهم ترین این فضاهای سبز بوستان ها و پارک های مشرف و در اطراف زاینده رود معروف هستند که به آنها بوستان های ساحلی نیز گفته می شود و از مهم ترین فضاهای سبز این شهر زیبا به شمار می روند. یکی از زیباترین و منحصربفردترین این پارکها بوستان جنگلی ناژوان می باشد که مکان آن در غرب اصفهان در کناره های زاینده رود است. این بوستان به راستی پر از امکانات و مکان های مختلف تفریح و سرگرمی در اصفهان است.

در بخش غربی شهر اصفهان یک فضای سبز بکر و طبیعی خودنمایی می کند به نام ” ناژوان” ؛ که نام آن را به علت تراکم بسیار بالا در درختان ناژ و صنوبر موجود در منطقه ناژوان گذاشته اند. این درختان بسیار پرپشت هستند و سایه بسیار خوبی دارند و هوا را خیلی خوب تلطیف می کنند.

پارک ناژوان

این پارک ۱۲۰۰ هزار هکتاری هم ریه شهر اصفهان است و آلودگی ها را می زداید و هم یکی از مناطق گردشی و توریستی اصفهان شناخته می شود.

این مجموعه شامل ده ها مرکز تفریحی است که علاوه بر گردش و تماشا و پیک نیک که همه روزه در آن انجام می شود شما می توانید در آن به ورزش ها گروهی مثل والیبال و بدمینتون در زمین های مخصوص بپردازید و مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری نیز در آن احداث گردیده است. همچنین یک تله سیژ فعال باغ پرندگان و باغ پروانه ها و گل های زینتی از دیگر بخش های این پارک بزرگ هستند.

کمی پایین تر از جاده ساحلی بوستان نوژان یک پارک آبی بزرگ مخصوص کودکان قرار دارد که طراحی آن ویژه بچه ها و کودکان دلبند شما است و اوغات بسیار خوشی را برای آنان می آفریند. عمق آب این پارک آبی بیشتر از 50 سانتی متر نیست و کل فضای آن با کفپوش های ضربه گیر ایمن شده است و خیال والدین از کودکانشان راحت است. در این پارک آبی کودکان می توانند آب بازی کنند و خانواده ها هم از سلامت کودکان خود اطمینان خاطر دارند. آب این استخرها نیز از آب شهری است و برای کودکان مناسب است و گندزدایی آن هم با کلر و در زمان های تعطیل انجام می شود.

پارک ناژوان یکی از سرسبزترین پارک های طبیعی در استان اصفهان است. قرار گرفتن این پارک در نزدیکی های زاینده رود روی اقلیم این پارک تاثیر گذاشته است و باعث معتدل تر شدن آب و هوای آن گردیده است . همچنین شما پس از گشتن در این پارک و استفاده از امکانات آن می توانید با مسافتی کوتاه با ساحل زاینده رود بروید و از آن دیدن کنید و تا سی و سه پل معروف پیاده روی کنید. برای رسیدن به این پارک شما بایستی که از بزرگراه شهید حبیب اللهی و خیابان الفت به آن دسترسی داشته باشید.

رطوبت در این پارک از شهر اصفهان بالاتر است و نسیم هایی که در آن می وزد و اختلاف دمایی آن با مرکز شهر اصفهان ، اقلیم آن با جاهای دیگر شهر متفاوت است و هوایی بسیار مطبوع و دلپذیر دارد و هر کسی را وسوسه می کند در روزهای تعطیل از ظهر برای ناهار و در روزهای عادی برای پیاده روی و گردش به آن هجوم بیاورد!

مناظر زیبای درختان خاص این پارک که بسیار قدیمی و کهن هستند باعث فراهم آمدن یک محیط مناسب برای پیاده روی و صرف اوقات فراغت شده است که امنیت بالایی هم برای خانواده ها دارد.

ناژوان فقط یک پارک ساده نیست و با داشتن چندین مرکز دیدنی و بخش های مختلفی که در ادامه معرفی خواهیم کرد شما را به انواع و اقسام روش های ممکن سرگرم خواهد کرد و شاید یک روز کامل هم برای دیدن همه انها کافی نباشد!

درختان این پارک که ناژ و صنوبر هستند در تمام جهان در این حجم و شکوه بی نظیر می باشند و ناژوان به معنای محل و جایگاه درختان ناژ معنی می شود. حتما دیدن از این پارک را در سفر خود به اصفهان بگنجانید.

پارک ناژوان اصفهان

پارک ناژوان علاوه بر حاشیه شمالی زاینده رود در حاشیه جنوبی آن نیز وجود دارد و در حاشیه آن نیز زمین ها و اراضی کشاورزی ، باغ های دو سویه و زاینده رود قرار دارند که همین اینها نیز بر آب و هوای پارک تاثیر مستقیم دارند.

در کنار آن نیز یک باغ پرندگان وجود دارد که انواع پرنده های مختلف از سراسر جهان در آن زندگی می کنند و برای بازدید یکی از مکان های توریستی اصفهان می باشند.  این گردشگاه یکی از نقاط سرسبز و خرم حاشیه زاینده رود میباشد و سرچشمه اکثر مادی های شهر اصفهان از این منطقه ناژوان است.

پارک ناژوان با توجه به اینکه در مسیر بادهای غرب به شرق اسفهان قرار دارد و تمام صنایع آلاینده شهر نیز در بخش غربی پارک قرار دارند از این رو از پارک ناژوان به عنوان فیلتر طبیعی شهر اصفهان یاد می کنند و این اراضی وسیع را ریه شهر می دانند. اگر این پارک نبود وضعیت آلودگی شهر اصفهان بسیار بد و فاجعه بار می شد و یکی از ارکان آب و هوای این منطقه از اصفهان همین پارک بزرگ است. همچنین این پارک میزبان هزاران هزار مسافری است که از شرق و غرب و شمال و جنوب به اصفهان می آیند و خیلی از آنها ترجیح می دهند ابتدا در این پارک کمپ بزنند و بعد از آن به داخل شهر اصفهان و دیدنی های آن بروند. در ادامه به معرفی بخش های مختلف و متنوع پارک ناژوان می پردازیم. مراکزی مانند باغ های مجزای حیوانات مثل پرنده ها و پروانه ها و خزندگان و حتی تله سیژ و پارک آبی همگی در بوستان بزرگ ناژوان.

مراکز گردشگری پارک ناژوان

بوستان بزرگ ناژوان دارای چندین و چند مرکز مجزا و با موضوعات جذاب برای هر گردشگری است. شما در هنگام بازدید از این پارک می توانید در هر کدام از این مراکز مشغول شوید و ساعت ها به گشت و گذار در آنها بپردازید. در ادامه این مقاله به بررسی تک تک این مراکز می پردازیم.

آدرس پارک ناژوان : ‌پل وحيد – ميدان سهروردي – جاده الفت

تلفن روابط عمومی و اطلاعات : ۳۷۷۸۰۰۵۰

پارک جنگلی ناژوان دارای مراکز گردشگری زیر می باشد:

 1. باغ پرندگان
 2. باغ موزه پروانه ها
 3. باغ خزندگان زنده
 4. تله سیژ
 5. پارک آبی کودکان

باغ خزندگان زنده پارک ناژوان

باغ خزندگان زنده یکی از مراکز هیجان انگیز و جذاب پارک ناژوان است که در سال 1391 با هدف آشنایی شهروندان با خزندگان و انواع گونه های جانوری افتتاح شد و انواع مار و تمساح و موجودات خزنده و دوزیست در آن یافت می شود.

از دیگر اهداف این مجموعه معرفی مار به عنوان یکی از با ارزش­ترین موجودات در چرخه طبیعت با توجه به فواید آن از جمله کنترل آفات کشاورزی و باغبانی، استفاده از سم مار جهت داروسازی و … می ­باشد. مار ها فواید بسیار زیادی دارند و باید آنها به مردم گزارش داده شود و ترس و اضطراب مردم ازدیدن مارها که اکثر آنها غیرسمی هستند کاسته شود و برخورد درست و صحیح در مواجهه با مارها آموزش داده شود.

این نمایشگاه دارای چهل آکواریوم شامل انواع مارهای خارجی و ایرانی ، مارهای سمی و غیرسمی، اژدهای کمودو ، تمساح آمازون ، بزرگترین اسکلت مار بوآ در ایران، بزرگترین صدف کلاه­خودی در ایران و … می ­باشد. 

باغ خزندگان ناژوان

معرفي برخي گونه­ هاي موجود در نمايشگاه:

مارهاي خارجي:

۱)      مار پيتون آفريقايي با وزن ۸۰ كيلوگرم

۲)      مار تيكولايتد تايلندي

۳)      مار بوآي كلمبيايي

۴)      مار پيتون آلبينو هندي

۵)      شاه مار مرجاني (تايلندي)

مارهاي ايراني: 

۱)      افعي (گرز مار)

۲)      مار شاخدار

۳)      مار كبري

۴)      مار افعي پلنگي

۵)      مار سياه زنگي

۶)      مار آتشي

۷)      مار سوجه

۸)      مار قيطاني

۹)      كفچه مار خراساني

۱۰)   مار آبي و…

گونه­ هاي ديگر:

۱)      ايگوانا (زيستگاه: مالزي)

۲)      مانيتور بنگال (زيستگاه: استراليا)

۳)      تمساح آمازون

۴)      عقرب

۵)      سوسك ­ها

۶)      خفاش­ ها

۷)      كوسه­ ها (چكشي و معمولي)

۸)      سوسمار بالدار (گونه جديد)

۹)      مار دو سر

۱۰)   گوساله دو سر

۱۱)   مار ارجنگی

باغ موزه پروانه ها

باغ موزه پروانه ها در محدوده پارك طبيعی ناژوان در فضايي به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع واقع شده و داراي بيش از ۱۰۰ گونه گل و گياه از جمله درختچه فردوس، درختچه سيكاس، درختچه ليندا، انواع بنجامين­ها، انواع فيكوس­ها، انواع بگونيا، آگاو و …. مي باشد. در سه نقطه از اين باغ بدنه ­سازي­هایی انجام شده و تعداد ۴۸ عدد قاب شامل ۲۲۰۰ پروانه زيبا و رنگارنگ به نمايش گذاشته شده است. گشت و گذار در این باغ سرسبز بسیار دل انگیز است و دیدن پروانه ها در کنار گشتن در باغ بسیار جذاب و دیدنی می باشد.

آدرس : پل وحيد – ميدان سهروردي – جاده الفت

تلفن باغ موزه پروانه ها: ۳۷۷۸۰۰۵۰

باغ پروانه ها

باغ پرندگان پارک ناژوان

حدود چهل هزار متر از این باغ را با تور مسقف کرده اند تا محیطی امن برای پرواز پرندگان ایجاد شود. این توری ها بر روی پایه های فلزی که ارتفاع ۲۵-۳۲ متر دارند، بنا شده است. این پارک به دلیل عبور رودخانه زاینده رود از میان آن و همچنین قرارگیری در مسیر بادهای غربی به جنوب غربی به یکی از مراکز گردشگری و قطب اقتصادی در اصفهان مبدل شده است که با آب و هوای معتدل اش لطافت و تازگی را برای شهر اصفهان و مردم اش به ارمغان می آورد که برخی از این پارک معروف اصفهان، با عنوان «ریه اصفهان» یاد می کنند.

از دیگر خصوصیات این باغ، وجود چهار هزار پرنده در قالب ۱۳۰ گونه است که در این باغ در حال زندگی هستند. برای آنکه این پرندگان در بهترین شرایط بتوانند به زندگی خود ادامه دهند، زیستگاه هایی متناسب با شرایط هر یک فراهم شده است.

با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در بیشه ناژوان و در حدود ۴ کیلو متری غرب پل وحید احداث گردیده و از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی نظیر است . 

محوطه داخلی باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزار متر مربع چنان زیبا فضا سازی شده است که علاوه بر تامین نیازهای زیست محیطی پرندگان منظره ای زیبا و دلپذیر را جهت علاقمندان فراهم کرده است .

باغ پرندگان

پوشش توری سقف باغ با مساحت ۴۰ هزار متر مربع بر روی ۱۶ ستون فلزی به ارتفاع ۳۲-۲۵ متر نصب شده است . 

همچنین در این پارک، جاده ای به نام «جاده سلامت» وجود دارد که مسیر مناسبی برای پیاده روی و دویدن است. قدم زدن در این هوای معتدل و درحالی که زاینده رود زیر پایتان قرار دارد، نشاط و سلامتی در شما ایجاد می کند و به روحتان جلا می بخشد. پارک ناژوان، صبح روزهای تعطیل، پذیرای زن و مرد، پیر و جوان است که همگی با یکدیگر، به ورزش صبحگاهی مشغول می شوند. همچنین در این روزها، مردم به همراه خانواده های خود در این پارک دورهم جمع می شوند و از امکانات و جاذبه های بی شمار آن، لذت می برند. در پارک ناژوان امکانات بی شماری در اختیار عموم قرار داده شده است که از جمله امکانات آن، می توان به مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری، تله سیژ، قایق سواری، درشکه سواری، زمین بازی برای کودکان، استخر و ... اشاره کرد.

باغ پرندگان مجموعه ای تفریحی،علمی و تحقیقاتی است که علاقه مندان به هر یک از این بخشها می توانند از آن بهره برده و استفاده نمایند.

در این مجموعه در حدود ۴۰۰۰ قطعه در۱۳۰ گونه وجود دارد که زیستگاههای متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها در نظر گرفته شده است .

برای مثال برکه های باغ جهت پرندگان آبچر و آبزی نظیر اردک ها ، فلامینگو ها و … قفس های شیشه ای برای پرندگانی که در آب و هوای اصفهان امکان زیست ندارند، نظیر انواع طوطی ها ، توکان ها و .. صخره ها برای پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی نظیر کبک ، و تیهو یا طیهو و .. ، فضاهای سبز و پر درخت جهت پرندگان مناطق جنگلی مانند قرقاول ها و قفس های فلزی برای پرندگانی که به دلایل مختلف امکان رهائی آنها در باغ وجود ندارد در نظر گرفته شده است. دیدن این همه پرنده در کنار هم برای هر بیننده ای بسیار هیجان انگیز و دلپذیر است و آشنایی با رفتارها و نحوه زندگی آنها یک سرگرمی بسیار جذاب و بی انتها برای علاقه مندان به پرندگان و حیوانات است.

پارک آبی مخصوص کودکان پارک ناژوان

در بخش غربی شهر اصفهان و کمی پایین‌تر از جاده ساحلی نوژان، پارک آبی مخصوص کودکان قرار گرفته است که طراحی اینجا هم ویژه بچه هاست. از جمله اینکه عمق این محوطه بازی بیشتر از ۴۰ سانتی‌متر نیست و کل فضا با کفپوش‌های ضربه‌گیر پوشانده شده است .

در این محوطه بچه‌ها می توانند آب‌بازی کنند و خانواده‌ها هم از سلامت آب این مجموعه اطمینان داشته باشند. چون آب آن از نوع آب شرب شهری است و به شیوه کلرزنی ،گندزدایی می‌شود .

پارک آبی ناژوان

تله سیژ پارک ناژوان اصفهان

شصت صندلی سه نفره که در موازات جاده سلامت پارک با سرعت بسیار کم حرکت می کنند و شما را به بالا می برند. سوار شدن در این صندلی های بدون کابین، درحالی که رودخانه زاینده رود زیر پایتان قرار دارد، به شما این امکان را می دهد تا از زیبایی های اطراف خود غرق در لذت شوید. باغ پرندگان، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه و صدف ها نیز از دیگر مراکز گردشگری این پارک معروف اصفهان به شمار می روند. حرکت با فاصله از سطح زمین در میان انبوه جنگل ها و درختان آن هم فقط بر روی یک صندلی تله سیژ یک تجربه شگفت انگیز و فوق العاده است. این مجموعه یک سرگرمی هیجان انگیز برای کسانی است که از این پارک بزرک دیدن می کنند و شما با یکی از بهترین تله سیژهای ایران مواجه هستید. 

تله سیژ ناژوان


میدان نقش جهان

این میدان بسیار بزرگ و معروف اصفهان مرکز گردشگری این شهر و شروع بسیاری از تورهای اصفهان گردی است. شما در این میدان خارجی های زیادی را خواهید دید. میدان نقش جهان نه کاملا یک پارک است و نه کاملا یک بنای هنری تاریخی. بلکه چیزی از ترکیب این دو است. شما با یک محوطه بزرگ و چشم نواز روبرو هستید که فضای سبز بسیار بزرگی در آن قرار دارد و دورتادور آن با بناهای سنتی پوشیده شده است و فواره ها و حوض های بزرگ از جمله ویژگی های آن است که هر شب خانواده ها برای قدم زدن به این مجموعه می آیند. میدان نقش جهان که با نام میدان امام نیز شناخته می‌شود، یکی از میدان‌های بزرگ دنیا و از آثار ثبتی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این میدان تاریخی در قلب اصفهان قرار دارد و میزبان آثار تاریخی متعددی همچون کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و سردر قیصریه است که هریک دنیایی از معماری و فرهنگ و تاریخ را با خود یدک می‌کشند.

میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

میدان نقش جهان اصفهان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان و میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ متر و عرض ۱۵۸ متر است که چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را در چهارگوشه این میدان به هم پیوند داده است : این چهار اثر تاریخی عبارتند از مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سر درب بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو.

همچنین در اطراف میدان نقش جهان دویست حجره دو طبقه قرار دارد. با انتخاب اصفهان به پایتختی در عهد صفویه و گسترش این شهر، میدان نقش جهان به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید و مرکز تجارت و در واقع مرکز شهر اصفهان به عنوان پایتخت آن دوران شد.

کالسکه‌سواری در میدان نقش جهان، خرید سوغاتی و صنایع دستی از فروشگاه‌های دور آن، عکاسی و... از جمله جذابیت‌های میدان نقش جهان برای بسیاری از گردشگران است. علاوه بر اینها، در شب‌هایی که آب‌نماهای میدان باز است و نورپردازی بناهای تاریخی نقش جهان خودنمایی می‌کنند، با منظره‌ای فوق‌العاده دیدنی مواجه خواهید شد. این میدان یکی از شلوغ ترین مکان های شهر است و در صبح و عصر مردم برای پیاده روی و ورزش به این میدان و حوالی آن می آیند.

میدان نقش جهان

کافه‌ها و غذاخوری‌های متعدد و متنوعی دورتادور میدان نقش جهان وجود دارند که می‌توانید خود و همراهان خود را به انواع خوراکی‌های خوشمزه از بستنی و دسر تا آش رشته، فرنی، باقلوا و و بلال و دوغ و گوشفیل محبوب اصفهانی‌ها دعوت کنید. محیط بزرگ و تماشایی میدان یکی از بی نظیرترین مکان های اصفهان برای گردش و تفریح است.

آدرس میدان نقش جهان: اصفهان، مرکز شهر، میدان نقش جهان  (نمایش روی نقشه)


چهارباغ عباسی

خیابان چهارباغ اصفهان یکی از زیباترین خیابان‌های ایران است که از زاینده ‌رود شروع شده و تا دروازه دولت ادامه می‌یابد. در این خیابان زیبا می‌توانید زیر سایه درختان چنار و نارون و در پياده‌روهای سنگ‌فرش شده قدم بزنید، لذت نشستن روی نیمکت‌ها و استنشاق هوای تازه را تجربه کنید و بدون نگرانی از تردد خودروها، به دوچرخه‌سواری مشغول شوید. به‌عبارتی، از آنجا که در این خیابان اجازه تردد خودرو وجود ندارد، می‌توانید با کمال آرامش از قدم‌زدن و تماشای مناظر قشنگ چهارباغ لذت ببرید. با توجه به وجود انواع و اقسام غذای خیابانی و کافه‌های فضای باز، به‌راحتی می‌توانید دلی از عزا درآورید. این خیابان همچنان یکی از مهم‌ترین مقاصد خرید پوشاک اصفهان است و فروشگاه‌ها و مراکز خرید متعدد آن به شما این امکان را می‌دهند که با یک تیر چند نشان بزنید و علاوه بر تفریح، خرید خوبی داشته باشید. اجناس خوبی در این مغازه ها یافت می شود.

چهارباغ عباسی در اصل بخشی از خیابان طویل و زیبایی است که چهارباغ بالا و چهارباغ پایین را در خود جای داده است و سی ‌و سه‌ پل به‌عنوان یک رابط، چهارباغ بالا را به چهارباغ عباسی وصل می‌کند. در واقع برای طراحی این باغ، آن را به‌شکل یک خیابان اصلی ساخته‌اند که با گذرگاه‌‌های فرعی به چهار قسمت تقسیم می‌شود و این امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. مهندسی این مجموعه خیلی عالی و به دست معماران قدیم اصفهانی انجام شده و نکات زیرکانه و ظریف بسیاری رعایت شده است. از طراحی خیابان ها و مبلمان شهری تا جوی ها و مسیر آبرو و درختکاری ویژه و آبیاری آنها.

چهارباغ عباسی


باغ گل ها

باغ گل های اصفهان، یک جاذبه متفاوت در میان دیدنی های این شهر بزرگ است که فرصت آشنایی با انواع گل ها و گیاهان مختلف و خاص را برای شما فراهم می کند. از این باغ با کارکردهای آموزشی، فرهنگی ، تفریحی و پژوهشی و تجاری ، علاوه بر دارا بودن گونه های گیاهی متنوع و مختلف بخاطر وجود عناصر معماری سنتی در بافت بناهای باغ، چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می کند. این باغ بخش های مختلفی دارد از پاویون ورودی گرفته تا محوطه اصلی باغ و برکه ها و آبشارها، یک آمفی تئاتر روباز، گلخانه ، هزارتو ، باغ صخره ای ، باغ گل رز ، باغ گیاهان دارویی و خوراکی و باغ درختان سوزنی برگ را شامل می گردد.

در سال های اخیر به همت شهرداری و سازمان پارک ها در اصفهان، با برنامه ریزی و تلاش بسیار فضاهای سبز شهر اصفهان بسیار گسترش یافته اند و سرانه فضای سبز این شهر به ازای هر شهروند اصفهانی از  ۵/۱۳ متر مربع عبور کرده است ویک قدم به استاندارد جهانی یعنی 15 مترمربع نزدیک تر شده است و در آینده حتما به آن می رسد.

این فضاهای سبز که مشتمل بر فضاهای دل‌انگیز حاشیه زاینده‌رود و پارکهای محلی و کوهستانی و جنگلی است زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده اند.

ویژگی و امتیاز منحصر به فرد این باغ را باید در وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو کرد که امید می‌رود با جذابیتهای چشمگیر خود، استعدادهای توریستی شهر اصفهان را بیش از پیش افزایش دهد و تقویت کند.

این طرح به عنوان یکی از طرحهای مهم و بزرگ اصفهان+۲۲ به بهره‌برداری می‌رسد تا بدینوسیله بر زیباییها و مناظر دیدنی این شهر بیفزاید و دانشجویان و دانش‌پژوهان بتوانند از این مکان استفاده نمایند و اوقات فراغت خود را با گل و گیاه سپری کنند. یک حوض در وسط آن است و دورتادور آن انواع گل ها با تزیین بسیار زیبا و متبحرانه آنرا احاطه کرده اند و جوی هایی که آب ها را به جاهای دیگر می برند.

باغ گل ها

با تاریکی هوا، نورپردازی باغ گل جلوه باعث زیبایی بیش از پیش آن می‌شود و منظره‌ای رویایی خلق می‌کند. در کنار بازدید از این همه زیبایی می‌توانید به کافه باغ سر بزنید و لحظه‌های خوشمزه‌ای را تجربه کنید. بازدید از باغ گل تا ساعت ۲۰ امکان‌پذیر است.

 • تلفن باغ گل ها: ۳۲۶۷۲۰۵۹-۰۳۱
 • آدرس باغ گل ها: اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خيابان سلمان فارسی، باغ گل‌های اصفهان

 (نمایش روی نقشه)


دهکده تفریحی زاینده رود

در حاشیه زاینده رود و در فاصله ۱۵ کیلومتری دریاچه پشت سد این دهکده قرار گرفته است . پل زمانخان در راستای رودخانه زاینده رود در فاصله 80 کیلومتریپس از گذشتن از باغات و مراتع زیبای روستای حجت آباد از چادگان خانه تاریخی دکتر صالحی در فاصله ۵ کیلومتری از دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود است.

آرامگاه کاوه آهنگر در دهکده مشهد کاوه در فاصله ۲۵ کیلومتری از چادگان پل اورگان در فاصله ۵۰ کیلومتری از چادگان از نخستین پل های تاریخی است که بر روی زاینده رود بسته شده است. کاوه اهنگری که بر ضحاک پیروز شد و دارای اولین داستان های اسطوره ای از پیروزی حق بر شر است.

دهکده فرهنگی توریستی زاینده رود دارای امکاناتی از قبیل قایقرانی، استخر سر پوشیده، سالن غذا خوری، سالن بیلیارد، سالن ورزشی، درشکه سواری، شهر بازی کودکان، مسجد و سایر امکانات رفاهی می باشد .

دهکده تفریحی زاینده رود


پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو

یکی دیگر از پارک های طبیعی و ملی که حتما هر مسافری باید از آن بازدید کند، پارک ملی قمیشلوی اصفهان است. این پارک به عنوان پناهگاهی برای حیوانات وحشی و اهلی نیز بوده و شما می توانید حیات وحشی که در این منطقه ساکن هستند را ملاحظه فرمایید.

این پارک بزرگ و محافظت شده در ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان واقع شده است. وسعت پارک ملی قمیشلو ۲۹۸۸۶ هکتار و وسعت پناهگاه حیات وحش قمیشلو ۸۳۸۸۸ هکتار است و با این ارقام یکی از بزرگترین و زیباترین مراکز طبیعت وحشی در ایران است. گفته می شود که پارک ملی قمیشلو قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان نیز می باشد که خود بر اهمیت این پارک می افزاید.

۱۵۰ سال پیش، ظل السلطان پسر بزرگ ناصرالدین شاه و حاکم اصفهان، قمیشلو را بعنوان قرق و شگارگاه اختصاصی خود اعلام و حتی از چرای دام در این منطقه جلوگیری نمود. به همین خاطر درختان و مراتع و حیوانات وحشی در این پارک کمتر آسیب دیدند و از شر انسان محفوظ ماندند.

در سال ۱۳۴۳ کانون شکار ایران، این منطقه را با وسعت ۳۷هزار هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده در نظر گرفت که باعث محفوظ ماندن بیشتر آن گردید. در سال ۱۳۵۰ منطقه سیاه کوه و عمر کوه در مجاور منطقه حفاظت شده به عنوان منطقه شکار ممنوع تصویب شد و از آن پس این مناطق مامن امن تمام حیوانات وحشی واقع شدند.

در سال ۱۳۷۴ با الحاق دو منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع، پناهگاه حیات وحش قمیشلو به تصویب رسید و در نهایت در سال ۱۳۸۶ با الحاق سه منطقه امن کرالیاس، کهوک و لاسمیان، محدوده ای با وسعت ۲۹۸۸۶ هکتار طی مصوبه شماره ۲۹۷ مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ از این پناهگاه به پارک ملی ارتقاء سطح پیدا کرد. مناطق مختلف این بخش ها به هم متصل شدند و پارک محافظت شده وسیعی را شکل دادند که امروزه یک منطقه بزرگ دست نخورده می باشد.

پارک ملی قمیشلو


پارک مشتاق

این پارک زیبا در کناره رود زاینده رود از پل خواجو شروع شده تا نزدیکی های پل شهرستان ادامه پیدا می کند که یکی از بزرگترین فضاهای سبز شهر اصفهان و  می باشد که چند سالی می شود که افتتاح شده است و قدمت سایر پارک های اصفهان را ندارد. گلکاری این پارک و مجسمه های زیبای پرتعداد در آن مثال زندنی هستند و چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. تعداد زیادی مجسمه با شمایل زیبا در پارک تعبیه شده اند.

پارک مشتاق محلی مناسب برای پیاده روی و نرمش و ورزش و همینطور مکانیست که برای پیک نیک هم مناسب می باشد. آرامش این مکان مثال زدنی است.

 • آدرس پارک مشتاق: اصفهان، پل بزرگمهر، میدان بزرگمهر، خیابان مشتاق، بعد از خیابان خواجه عبدالله انصاری، روبه‌روی زاینده‌رود (نمایش روی نقشه)

پارک مشتاق


کوهستان صفه

این کوه به دلیل نزدیکی به شهر اصفهان و برخورداری از ارتفاع مناسب و بلند و تنوع پستی و بلندی های آن که به بام اصفهان نیز مشهور است، امکانات بسیار مناسبی برای فعالیت های ورزشی و تفریحی مثل پیاده‌روی، تپه نوردی، کوهنوردی و سنگ‌نوردی فراهم آورده است.

به ویژه در دوره اخیر به دلیل توسعه شهرنشینی جدید و رشد نیازهای ورزشی و تفرجی، عملکرد ورزشی کوهستان صفه به نحو وسیعی افزایش پیدا کرده است.

یکی از ویژگیهای مهم کوهستان صفه وجود صخره‌های عظیم و بلند در نقاط مختلف آن است که از نظر کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکانات بسیار خوبی برای گسترش ورزش کوهنوردی در منطقه اصفهان به وجود آورده است.

در سال های اخیر با تبدیل کافه خاچیک به پناهگاه و پایگاه کوهنوردی و اصلاح مسیرهای دشوار، خدمات مربوط به فعالیتهای کوهنوردی بهبود نسبی پیدا کرده است و کوهنوردان بیشتر و حتی اماتور به این منطقه برای کوهپیمایی می آیند.

پارک صفه اصفهان، یک پارک کوهستانی بوده و در قسمت های جنوبی این شهر واقع است. دامنه زاگرس، شاهد خودنمایی این پارک است و به دلیل همین همجواری، محیطی بسیار متفاوت برای طبیعت گردان فراهم شده است. این کوه یکی از زیباترین کوه های اصفهان است و دارای ویژگی های دیدنی زیادی است.

کوهستان صفه

کوهنوردان و صخره نوردان به طور ویژه ای به بازدید از این پارک علاقه فراوان دارند، زیرا به دلیل موقعیت خاصی که این منطقه از آن برخوردار است، پستی ها و بلندی های زیادی در صفه وجود دارد و همین امر باعث شده که محیطی بسیار مناسب برای این دسته از ورزشکاران فراهم شود.

یکی از مواردی که باعث شده پارک صفه اصفهان محبوبیت زیادی نزد همگان داشته باشد، قرار داشتن یک تله کابین در این پارک است.

۱- تله كابين صفه :

با سوار شدن بر این تله کابین می توانید منظره ای بسیار زیبا و متفاوت از شهر اصفهان زیر پاهایتان مشاهده کنید و تصاویری منحصر به فرد و فوق العاده ثبت و ضبط کنید و از دیدن آن ها در آینده نیز لذت ببرید. عکاسی از این ارتفاع یک تفریح فوق العاده است. دیدن این شهر بزرگ و استثنایی از بالا یک شانس بی نظیر است که به کمتر کسی روی می آورد!

تله کابین واقع در این پارک، پنجاه کابین ۴ نفره دارد و شما را با خود به سمت گردنه باد می برد. این گردنه یکی دیگر از جذابیت هایی است که این پارک دوست دارد به شما نشان دهد. خانواده ها با سوار شدن بر این تله کابین می توانند به ارتفاع های بالا برسند.

برای راحتی کسانی که به این پارک قدم می گذارند، امکانات متفاوت و بسیار خوبی در نظر گرفته شده است. از جمله این امکانات می توان به شهربازی بزرگ آن اشاره کرد.

ساخت محل هایی مخصوص بازی کودکان، از دیگر تدابیری است که شهرداری برای شاد کردن کودکانی که به این پارک قدم می گذارند در نظر گرفته است.

روشن شدن لامپ ها و نورانی شدن این پارک در شب، صحنه ای بسیار زیبا و بی بدیل در پارک صفه اصفهان، ایجاد می کند. این پارک در کوه صفه، اتوبان شهید صفه قرار دارد. 

علاوه بر اين امكاناتی نظير رستوران، كافي شاپ،  شهربازي ويژه كودكان و بزرگسالان و مركز بولينگ اصفهان با ظرفيت ۱۰خط بازی جهت اوقات فراغت بازديدكنندگان در ايستگاه هاي تله كابين موجود است.

آدرس  تله كابين صفه : بزرگراه شهداي صفه – كوه صفه

تلفن تله كابين صفه: ۳۶۷۳۱۶۶۰

تله سیژ

 بولينگ اصفهان  :

اين مركز با مساحتي حدود ۱۰۰۰ مترمربع و ۱۰ خط بازي همه روزه پذيراي مشتاقان اين ورزش مفرح مي باشد. بولینگ یک سرگرمی خیلی عالی خصوصا برای خانواده ها و کودکان است و احداث این واحد بازی بولینگ افراد زیادی را برای صرف زمان در آن به صفه می کشاند.

آدرس بولينگ: اتوبان شهداي صفه – كوه صفه – كنار تله كابين

تلفن: ۳۶۶۹۳۹۴۷

ساعات بازديد بولينگ: ۹ تا ۲۳

۳- پارك بادي صفه  :

آدرس پارك بادي صفه : اتوبان شهداي صفه – كوه صفه

۴- باغ وحش صفه :

  یک باغ وحش استثنایی با داشتن حیوانات اهلی و وحشی بی شمار یکی از مراکز توریستی و جذب گردشگر و صرف زمان فراغت خانواده ها در این مکان است. در این باغ وحش حیوانات متنوعی نگهداری می شوند که دیدن آنها خالی از جذابیت نیست 

باغ غدیر اصفهان

از سال ۱۳۶۲ لغایت ۱۳۶۹ فکر احداث مجموعه فرهنگی باغ غدیر از طرف شهرداری بین مسئولین مطرح شد و در اواخر سال ۱۳۶۴ بنا بر پیشنهاد شهرداری اصفهان، طرح بنای یادبود علامه امینی در باغ غدیر به مسابقه گذاشته شد. نتیجه نهایی این طراحی یک باغ بسیار زیبا و جذاب با معماری سنتی و ساختمانی زیبا و حوض ها و درختکاری های سرسبز دیدنی است. آب ها و حوض ها و فواره های زیاد از ویژگی های این باغ است.

طرح های اولیه در سال ۱۳۶۴ برای شهرداری اصفهان ارسال گردید. پس از چند ماه کار احداث مجموعه فرهنگی باغ غدیر شروع شد و در سال ۱۳۷۲ مجموعه افتتاح گردید. عکاسی در این پارک بسیار بجا و مناسب است و مناظر بی نظیر و بی بدیل در آن دیده می شود.

این مجموعه شامل بناهای زیر می باشد بنای یادبود علامه امینی این بنا به یادبود علامه امینی تأسیس شده و از ارکان این مجموعه محسوب می گردد که شامل موزه یادبود علامه امینی می باشد. اشیا و عتیقه های مربوط به آن زمان در این موزه وجود دارند.

باغ غدیر اصفهان

قلعه شاهدژ اصفهان

یکی از نقاط مشهور با قدمت کهن در کوه صفه، قلعه ای به نام « شاهدژ» است که قلعه دیو هم نامیده می شود. این قلعه با گذشت زمان از بین رفته است و فقط بقایایی از آن برجای مانده که خبر از عظمت و ابهت این قلعه پرشکوه تاریخی می دهد. کوه صفه بیش از ۱۴ غارِ کوچک و بزرگ را نیز در دل خود جای داده که منظره ای زیبا را برای مسافران ایجاد کرده است. از دیگر جاذبه های کوهستان صفه، وجود چشمه های پاچنار و خاجیک به شمار می رود که از دل صخره ای بزرگ جوشیده اند. درختان کنار این چشمه ها که حالا جز گچ چیزی از آن دو باقی نمانده و آب آن ها، خیلی خیلی کم شده است، قرار گرفته که می توانید در سایه این درختان، زیر انداز انداخته و از اوقات فراغت خود در این پارک معروف اصفهان نهایت لذت را ببرید. خانواده ها برای پیاده روی و کوهنوردی به این کوهستان می آیند و از این قلعه باستانی دیدن می کنند.

آدرس قلعه شاهدژ : پارک صفه اصفهان: قلعه شاهدژ

قلعه شاهدژ اصفهان

چهل ستون

چهل‌ستون از بناهای تاریخی استان اصفهان و یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی اصفهان است. باغ چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است. بنای مرکزی چهل ستون یک شاهکار هنری بی بدیل است که چشم هر توریستی را خیره می کند و توسط زبردست ترین استادان و معماران اصفهانی ساخته شده است. ستون های پرتعداد این بنا ویژگی بارز آن است. رنگامیزی این بنا نیز بسیار چشم نواز و خاص است. هر چه از زیبای های چهل ستون بگوییم کم گفته ایم. در روبروی آن نیز یک حوض بسیار بزرگ و پرآب قرار دارد که عکس بیست ستون چهل ستون در آب آن می افتد و به چهل ستون افزایش میابد!

چهل ستون

مدرسه چهارباغ

از جاهای دیدنی اصفهان مدرسه چهار باغ است که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می شود ، آخرین بنای تاریخی و دیدنی عهد صفویه در اصفهان می باشد ، که برای تدریس و تعلیم طلاب علوم دینی در دوره آخرین پادشاه صفویه ، شاه سلطان حسین از سال ۱۱۱۶ تا ۱۱۲۶ هجری ساخته شده است.

این مجموعه شامل یک مسجد بسیار بزرگ است که در اطراف آن چندین حجره و اتاق برای کلاس های طلاب و مکاتب مختلف وجود دارد و دائم در حال بازسازی سقف زیبای فیروزه ای آن می باشد. در اطراف این مسجد انواع درختان قدیمی سرسبز کاشته شده اند و حوض های پرآب با فواره ها نشاط و خنکی خاصی به محوطه داده است و ترکیب رنگ سبز و آبی بنا و طبیعت جلوه خاصی برای عکاسی دارد.

مدرسه چهارباغ

جزیره بازی

یک مکان اختصاصی برای بازی بچه‌ها بدون دغدغه و نگرانی از آسیب‌های احتمالی بازی کردن در محیط‌های متفرقه هم برای بچه‌ها لذت بخش است و هم برای والدین آرامش خاطر و امنیت دارد. جزیره بازی با امکانات تخصصی بازی برای بچه‌ها از قبیل شن‌بازی،نقاشی ، خانه سازی و …محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت خانواده‌ها خواهد بود. یکی از تفریحات هیجانی برای بچه‌ها امکان ماهیگیر در این محیط است و وسایل مخصوصی برای آنها در نظر گرفته شده است.

شهربازی رویاها بزرگترین مجموعه تفریحی اقامتی کشور

در این مجموعه با توجه به ساختار معماری و جاذبه های متنوع شرایطی برای خانواده ها فراهم خواهد آمد تا در هررده سنی و در شرایط آب و هوایی مختلف بتوانند لحظاتی بیاد ماندنی را تجربه کنند. این مجموعه بهشت کودکان اصفهان به شمار می رود.

این شهربازی مدرن با 7 بخش موضوعی مختلف و مدرن و بیش از 70 جاذبه متنوع در فضاهای باز وبسته این قابلیت را دارد که بین 70 تا 600 بازدید کننده را بطور میانگین در عرض 7 دقیقه سرگرم نماید. انواع بازی ها و دستگاه های مختلف برای بچه ها در این پارک وجود دارد و آنها می توانند ساعت های زیادی سرگرم بازی های مختلف شوند. برای داشتن لحظاتی هیجان انگیز و دلپذیر در سفر به اصفهان به این شهربازی بزرگ بروید.  

آدرس شهربازی رویاها:  بلوار آئینه خانه ،حد فاصل پل فردوسی و سی و سه پل

جزیره بازی

در کنار این مجموعه عظیم تفریحی جاذبه های دیگری از قبیل فضاهای تجاری، ورزشی، اقامتی محیطی متفاوت و جذاب را برای تفریح، سرگرمی و خرید در اختیار مراجعین محترم قرار خواهد داد.

شهر بازی بین المللی بزرگ اصفهان شامل 7 بخش اصلی است که هر کدام از این بخش ها شامل مجموعه ایی از بازی های متنوع می باشد . شهر رویاها بزرگ‌ترین شهربازی ایران و یکی از اصلی‌ترین مراکز تفریحی اصفهان محسوب می‌شود که نه‌تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان جذابیت دارد. شهر رویاها یکی از اصلی‌ترین مراکز تفریحی اصفهان است.

از آنجا که این شهربازی دارای دو بخش سرپوشیده و سرباز است، امکان استفاده از آن در تمام فصول سال وجود دارد. سه سینمای چند بعدی با امکانات و افکت‌های خارق‌العاده و مجموعه‌ای متنوع از بازی‌های هیجان‌انگیز، شهر رویاها را به مکانی مناسب برای گردش خانوادگی و گروهی تبدیل کرده‌اند.

از جمله بازی‌های فضای باز می‌توان به ترن هوایی معلق، موتور فضایی، تاب زنجیری، سقوط آزاد و بازوی چرخان اشاره کرد. فضای سرپوشیده نیز به سالن بازی‌های کامپیوتری، استودیو جلوه‌های ویژه، سینما رویا، بازی‌های آبی و کارتینگ اختصاص دارد.

 • تلفن شهر رویاها: ۹۵۰۲۰۹۶۰-۰۳۱ (با توجه به شیوع کرونا، پیش از بازدید از شهر رویاها، با این مکان تماس بگیرید تا از فعالیت یا عدم‌فعالیت مجموعه مطمئن شوید).
 • آدرس شهر رویاها: بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن‌دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان، شهر رویاها (نمایش روی نقشه)

سالن بازی های کامپیوتری (FUN PLEX)

این بخش یک مرکز پیشرفته از انواع بازی های مفرح کامپیوتری شامل 8 بخش اصلی برای استفاده مقاطع سنی مختلف می باشد که در مساحتی در حدود 2800 متر مربع و با ظرفیت 300 نفر طراحی گردیده است. انواع بازی های تصویری با مانیتورهای بزرگ و صندلی های مخصوص متحرک و جذاب در باجه های مخصوص قرار گرفته که با ژتون کار می کنند. نورپردازی باکیفیت در اتاق های مخصوص بازی هیجان بازی را بیشتر می کنند و داشتن صداهای دالبی و شفاف برای بازی بازها بسیار مهم است. انواع تفنگ ها برای شلیک به سمت صفحه نمایش این محیط را به یکی از بهترین مراکز بازی دوستان تبدیل کرده است.

سالن بازی های کامپیوتری (FUN PLEX)

سینمای چهار بعدی (CONCH BAY )

در این بخش بازدید کنندگان به کمک تجهیزات مخصوص سینمایی و دوربین های پیشرفته با قرار گرفتن در یک فضای مجازی زیر دریا همراه با تماشای نمایش های سه بعدی ، متناسب با موضوع نمایش در معرض جریان باد ، پاشیده شدن آب و افکت های محیطی از جمله نور های رنگی ، حباب های هوا ، بوهای خاص ، جانوران مجازی و سایر جاذبه های محیطی و سرگرم کننده قرار خواهند گرفت . این بخش در فضایی به مساحت 1200 متر مربع و با ظرفیت 200 نفر طراحی شده است . شما در این سینما روی صندلی های بزرگ گروهی می نشینید و در واقع درون یک سینمای متحرک هستید که از طریق دوربین های سه بعدی شما کاملا احساس می کنید در فضای فیلم پخش شده هستید و در بعضی از آنها تفنگی در دست دارید و باید تیراندازی کنید و کاملا حس می کنید در محیط هیجان انگیز حرکت می کنید. صندلی ها هم تکان می خورند و حس ترس و هیجان ایجاد می کنند.

گردش فضایی (SPACE Journey)

در این بخش بازدید کنندگان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و معادل سازی فضایی از میان کرات و اجسام فضایی عبور کرده و حضور در یک ایستگاه فضایی را از نزدیک لمس می کنند . این بخش در فضایی به مساحت 1200 متر مربع و با ظرفیت 100 نفر طراحی شده است . وسعت تصویر در این فضا 360 درجه است و شما واقعا احساس می کنید در فضا حرکت می کنید! این مکان برای آموزش فضا و نجوم به فرزندان شما بسیار مفید خواهد بود.

شهر دایناسورها (DINO RAMPAGE)

در این بخش بازدید کنندگان در محیط شهری ویران شده توسط دایناسور قرار گرفته و سوار بر یک قطار برقی با کمک گرفتن از جلوه های ویژه و دکور های متحرک و ثابت نمایش تصاویر سه بعدی ، هیجانات غیر منتظره ای را تجربه خواهند کرد . این بخش به مساحت 4800 متر مربع و با ظرفیت 80 نفر طراحی شده است . استودیوی جلوه های ویژه (SPECIAL EFFECT STUDIO ) این بخش شامل دو سالن می باشد که در سالن اول نمونه هایی از جلوه های ویژه و مهیج و دیدنی در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد و در سالن دوم مراجعین به کمک ترفند های نمایشی و تصویری و تجهیزات مالتی مدیا خود به شکل کاراکتر های فرضی برای مشاهده عموم در می آیند.این بخش در فضایی به مساحت 2300 متر مربع و با ظرفیت 300 نفر طراحی شده است .استفاده  از این مجموعه اوج هیجان و ترشح آدرنالین را باعث می شود و بچه ها عاشق رفتن به امثال این مکان های مدرن و هیجانی هستند.

بازی های آبی(WATER WORLD)

این بخش شامل بیش از 10 بازی جذاب و پر هیجان از جمله برج آبی، تفنگ آبی ، آسیاب آبی ، افشانه آبی و انواع سرگرمی های مختلف می باشد که افراد با پوشیدن لباس مخصوص به بازی آبی می پردازند. لباس هایی مخصوص به شما داده می شود و سپس شما در محیط اصلی مجموعه به ماجراجویی میپردازید.

این بخش به مساحت 1300 متر مربع و با ظرفیت 300 نفر طراحی شده است . فضایی کافی برای ورزش های آبی در نظر گرفته شده در این مجموعه.

شما در شهربازی سرزمین عجایب به‌لطف داشتن محیطی خانوادگی و فرح‌بخش،با بازی های جالب و جذاب و امکان استفاده هم‌زمان آقایان و بانوان، محیطی عالی برای سپری‌کردن شبی به‌یادماندنی همراه با دوستان و اعضای خانواده خواهید داشت. این شهربازی سرپوشیده در اوایل سال ۱۳۹۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ متر مربع ساخته شد و دارای دو بخش مخصوص برای بزرگسالان و کودکان است. بخش بزرگسالان شامل کنسول‌های بازی ایکس باکس، ماشین کوبنده، بازی‌های ویدئویی، فوتبال دستی، ایرهاکی، فوتبال دستی، بیلیارد و پینگ پنگ می‌شود و برای کودکان بخش‌هایی نظیر سرسره بادی، قطار کودک، چرخ‌وفلک کوچک، تاب، ترامبولین (تخته فنر)، گیم آب پاش و… در نظر گرفته شده است. این مجموعه بخش های زیادی دارد و شما در یک روز نمی توانید همه آنها را امتحان کنید. کما اینکه بعضی از این بخش ها همانند پارک آبی نیازمند پوشیدن لباس هایی مخصوص است.

کلبه شادی یکی دیگر از مکان‌های جذاب شهربازی به حساب می‌آید که اغلب برای برگزاری جشن‌های تولد استفاده می‌شود. سینما چهار بعدی نیز امکان تماشای بهترین و جدیدترین فیلم‌ها را با عینک سه بعدی برایتان فراهم می‌کند؛ ضمن اینکه می‌توانید با سپردن کودکتان به خانه کودک شهر عجایب، با خیال آسوده از فیلم خود لذت ببرید.

 • ساعت کاری کلبه شادی:  از ساعت ۱۶ تا ۲۳ 
 • شماره تماس کلبه شادی: ۳۶۷۳۲۸۳۵-۰۳۱
 • آدرس کلبه شادی: اصفهان، طبقه زیری پایانه مسافربری صفه، شهربازی سرپوشیده سرزمین عجایب (نمایش روی نقشه)

کودکان و بزرگسالان می‌توانند از وسایل بازی و سرگرمی‌های شهربازی کهکشان عجایب استفاده کنند. ایرهاکی، بازی مکانیکی شتر سواری، قصربادی، ترامپولین، ترن فضایی، کشتی فضایی، استخر توپ، قلعه فضایی، تکنوپاپ، تیراندازی و ماشین برقی به کودکان اختصاص دارد و بزرگسالان می‌توانند از دستگاه‌های شبیه ساز، بازی‌های ویدئویی، کنسول‌های واقعیت مجازی، بیلیارد و بولینگ بهره‌مند شوند. بازی هایی که اسم های آنها نیز عجیب و غریب است و همگی در یک مجموعه بسیار بزرگ تدارک دیده شده اند.

 • ساعات کاری شهربازی کهکشان: ۶ ماه اول سال از ساعت ۱۴ تا ۲۴ و روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۲۴ - ۶ ماه دوم سال از ساعت ۱۶ تا ۲۴، روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۴ تا ۲۴، روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۲۴
 • تلفن شهربازی کهکشان: ۳۶۵۵۰۱۸۵-۰۳۱
 • آدرس شهربازی کهکشان: مجموعه اصفهان سیتی سنتر، طبقه سوم، مقابل پردیس کتاب، شهربازی کهکشان عجایب (نمایش روی نقشه)

شهربازی ملک شهر

شهربازی ملک شهر، با بیش از ۳۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین شهربازی اصفهان است که تعداد زیادی از شهروندان اصفهانی با آن خاطره دارند. از وسایل بازی این محل می‌توان به سفینه، ماشین برقی کودکان و بزرگسالان، کشتی صبا، بازی‌های واقعیت مجازی، نردبان تلاش، قطار کودکان، استخر توپ، کلبه وحشت، بازی‌های شانسی و چرخ‌وفلک اشاره کرد. محیط این شهربازی قدیمی بازسازی شده و وسایل مدرن و نو در آن احداث گردیده اند. این مجموعه برای کودکان بسیار مناسب و موجباب ترشح آدرنالین را فراهم می کند!

 • ساعت کاری شهربازی ملک شهر: از ساعت ۱۱ تا ۲۳
 • تلفن شهربازی ملک شهر: ۳۴۴۴۷۰۷۰-۰۳۱
 • آدرس شهربازی ملک شهر: اصفهان، کاوه، خیابان بهارستان غربی (ملک شهر)، شهربازی ملک شهر (نمایش روی نقشه)

شهربازی ملک شهر

شهربازی کهکشان عجایب

شهربازی کهکشان عجایب مجهز به جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا است و از همین رو جزو مدرن‌ترین شهربازی‌های سرپوشیده در ایران به شمار می‌رود. این مجموعه که در طبقه سوم اصفهان سیتی سنتر واقع شده است، از سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت کرد و دارای امکاناتی از قبیل ۱۲۰ دستگاه‏ بازی و سرگرمی، فودکورت، کافی شاپ، غرف گریم و اتاق تولد است. بچه ها عاشق این شهربازی هستند و آخر هفته ها این مجموعه بسیار شلوغ است. در سفر به اصفهان حتما از یکی از شهربازی های آن دیدن فرمایید.

پارک ملت

پارک ملت در حاشیه زاینده‌رود قرار دارد و از جاذبه‌های منحصربه‌فرد آن، چشم‌انداز بسیار زیبای رودخانه در طول روز و شب است. وجود آب‌نمای زیبای رنگی در این پارک نیز مزید بر علت شده‌اند تا از حضورتان در پارک ملت لذت ببرید. از آنجا که پارک مذکور در نزدیکی مراکز خرید مهم شهر واقع شده است، پس از پاساژگردی و خرید می‌توانید برای رفع خستگی به این محل سر بزنید و از محیط فرح‌بخش آن استفاده کنید. زمین اسباب‌بازی کودکان، زمین والیبال و اسکیت، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بوفه و کتابخانه از امکانات پارک هستند. پس از پیاده روی در کنار زاینده رود به این پارک بیایید و از فضای فرح بخش آن استفاده کنید.

 • آدرس پارک ملت: اصفهان، یلوار ملت، حدفاصل سی و سه پل و پل فلزی، پارک ملت (نمایش روی نقشه)

پارک ملت اصفهان

پارک فدک

در سال ۱۳۷۵پارکی به وسعت ۸۵ هکتار که بالای چهل هزار اصله درخت در آن کاشته شده بود، احداث گردید. نام این باغ پارک فدک است و توانسته شمال شرق اصفهان را به زیبایی تزئین کند. این پارک فضای سبز بسیار زیادی دارد و به همین واسطه توانسته حتی بر روی اقلیم شهر نیز تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد و باعث لطیف شدن هوای اصفهان شود.

یکی از جاهای دیدنی این پارک، دریاچه ای مصنوعی بوده که در قسمت شرقی این پارک واقع است. این دریاچه زیبایی منحصر به فردی را به محوطه باغ بخشیده و زمینه ساز تفریحات آبی از جمله قایق سواری شده است. با دادن کرایه می توانید قایق ها را برای مدتی در اختیار بگیرید و بر روی آب های این دریاچه شناور شوید.

از دیگر امکانات این پارک می توان به سرویس های بهداشتی، کتابخانه، سالن مطالعه، آبخوری و غیره اشاره کرد. با رفتن به سینمای سه بعدی این پارک نیز می توانید شور و هیجان وصف ناپذیری را تجربه کنید. برای ورود به پارک و استفاده از امکاناتی که در داخل آن قرار دارد شما باید مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید که در واقع این مبلغ صرف رسیدگی به باغ و زیباتر کردن آن می شود.

علاوه بر امکاناتی که در همه پارک ها معمولا وجود دارد، نمایشگاه های صنایع دستی نیز در این باغ احداث شده تا شما بتوانید هم از محیط زیبا و با صفای این پارک لذت ببرید و هم مصنوعات هنرمندان اصفهانی را بخرید و به طور خلاصه با یک تیر چندین نشان بزنید.

از جمله دلایل اهمیت باغ فدک وجود ۴۷ هزار اصله درخت و درختچه شامل کاج تهران، کاج شهری، توت، زبان گنجشک، سرو نقره ای، سرو شیرازی، سرو نوش، اقاقیا، ارغوان،‌ نارون، وسک، دادی، به ژاپنی جهت تلطیف هوای شهر می باشد. سطح چمن کاری شده پارک شامل تپه، تپه چینی و اطراف ساختمان اداری حدود ۱۲۵۰۰مترمربع است. برای رفتن به این پارک می توانید به خیابان کاوه، بلوار فرزانگان در اصفهان مراجعه کنید و اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن پر کنید.

پارک فدک اصفهان

پارک ایثار گران

اگر به دنبال یک پارک دنج و تمیز در اصفهان هستید، حتما از پارک ایثارگران دیدن کنید. طراحی به کار گرفته شده در این پارک بسیار نوآورانه و خلاقانه است و محیطی بسیار زیبا در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد.

یکی از جاذبه های تاریخی این پارک، ساختمانی است که قدمتی حدود هشتاد ساله دارد و به عنوان خانه هنرمندان مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختمان در دو طبقه ساخته شده است و دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود.

از دیگر نکات مثبت این پارک می توان به وجود یک کلینیک گیاه شناسی اشاره کرد. این کلینیک مختص کسانی است که دوستدار نگهداری گیاهان آپارتمانی در منازل خود هستند و به لطافت و تازگی آن ها اهمیت زیادی می دهند.

این کلینیک توصیه هایی برای نگهداری بهتر گیاهان و گل های آپارتمانی، توصیه های تغذیه ای، فروش گیاهان مقاوم به کم آبی، عرضه و فروش انواع کاکتوس ها و غیره انجام می دهد و به صورت رایگان مشاوره هایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید از گیاهان خود به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید.

اگر دوست دارید از این پارک دیدن کنید باید به خیابان آبشار اول اصفهان مراجعه کنید؛ این پارک در این مکان قرار گرفته است.

 • آدرس پارک ایثارگران: اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان آبشار اول (نمایش روی نقشه)

پارک ایثار گران اصفهان

پارک مرداویچ

از دیگر پارک های دنج و آرامی که می توان در اصفهان معرفی کرد، پارک مرداویچ است. این پارک نزدیک دامنه های کوه های جنوبی و در محله هزار جریب اصفهان قرار دارد و به دلیل داشتن یک محیط بسیار آرام، مناسب کسانی است که دوست دارند چند ساعتی از محیط های شلوغ شهری خود را دور کرده و اجازه دهند روحیه شان، انرژی از دست رفته را باز یابد.

امکانات مختلفی برای بازدیدکنندگان از این پارک فراهم شده است. از جمله این امکانات می توان به میزهای پینگ پنگی اشاره کرد که در این پارک قرار داده شده و شما می توانید با خیال راحت با دوستان و یا اعضای خانواده تان به بازی مورد علاقه تان بپردازید.

شما حتی می توانید دوچرخه های خود را به این محل آورده و بدون آنکه کسی مزاحم تان شود، دوچرخه سواری کنید و از مناظر زیبایی که می بینید نهایت لذت را ببرید. مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری حرفه ای از امکانات این مجموعه بزرگ هستند.

حضور نیروهای پلیس در این منطقه، توانسته به خوبی امنیت و آرامش را برای کسانی که به این پارک می آیند ایجاد کرده و شما بدون هیچ گونه نگرانی تنها به فکر کردن پر کردن اوقات فراغت خود باشید. یک بنای قدیمی و بزرگ در مرکز پارک قرار دارد و جنبه تاریخی و توریستی دارد.

پارک مرداویچ

پارک های بانوان اصفهان

در اصفهان چندین پارک بانوان وجود دارد و بانوان می توانند به یکی از آن ها مراجعه کرده و لحظات خوب و خوشی را برای خود خلق کنند. یکی از این پارک های بانوان در خیابان نوبهار اصفهان قرار گرفته است.

یکی دیگر از پارک های بانوان، پارک پردیس است که در سه راه سیمین قرار گرفته است. پارک طلوع نیز، در بزرگراه آقابابایی قرار دارد.

این پارک ها به صورت کاملا اختصاصی برای بانوان در نظر گرفته شده اند و آن ها می توانند فارغ از هر چیزی، به امور مورد علاقه خود بپردازند.

در پارک های بانوان، تمام امکانات لازم برای رفاه حال بانوان آماده شده است. از جمله امکانات می توان به میزهای تنیس، زمین های بدمینتون، محل مخصوص بازی کودکان، پیست های دوچرخه سواری و اسکیت، فضای بسیار زیبا و سرسبز، آلاچیق های فراوان اشاره کرد. خانم ها می توانند در اوقات فراغت با فراغ بال در این پارک مشغول تفریح شوند.

مادی ها

اصفهان شهر مادی هاست و درست است که مادی ها جزو مراکز تفریحی محسوب نمی شوند ولی کلی آدم را سر ذوق می‌آورند. مادی‌ها نهرهایی هستند که از زاینده رود جریان پیدا میکنند و مزارع و باغ های اطراف از آبشان سیراب می‌شوند. قدم زدن در کنار مادی‌ها می‌تواند حال آدم را کلی خوب کند و خودش نوعی تفریح است. در اطراف مادی‌ها درختان تنومندی هم وجود دارد که بر کل خیابان سایه انداخته‌اند و گاهی نسیم خنکی نیز می‌وزد. جایی دنج و آرام، برای پیاده روی. اصفهان مادی‌های زیادی دارد، اما بزرگترین آن مادی نیاصرم، در خیابان چهارباغ عباسی قرار دارد که از کنار پل مارنان سرچشمه گرفته و از کنار محله لبنان می‌گذرد. مادی شاه از وسط کاخ ها می گذرد و مادی فرشادی از خیابان استانداری راه هشت بهشت را در پیش می گیرد. اطراف این جوی ها بسیار سرسبز است و محیطی مناسب برای کمپ و پیک نیک می باشند.

مادی ها

پارک آبی آبسار

مجموعه پارک آبی آبسار به عنوان بزرگترین پارک سرپوشیده فلات مرکزی ایران به بهره برداری رسید این مجموعه در فضایی به وسعت ۱۲۰۰۰ مترمربع واقع گردیده که بخشهای مختلفی از جمله ۱۳ سرسره روباز و تونلی، مجموعه بازی های کودکان، استخر موج، سونا و جکوزی، رستوران های مختلف، حمام ترکی، سالن بازی کامپیوتری و … در دل آن جای گرفته است. خانواده های اصفهانی می توانند از امکانات این پارک آبی بزرگ بخصوص برای فرزندانشان استفاده کنند.

باغ جوان از جاهای دیدنی اصفهان

باغ جوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان است این باغ زیبا با مساحت ۳۰ هکتار در کلانشهر اصفهان یکی از پارک های بزرگه اصفهان که بازی هایی مثل: کارتینگ باگی، باشگاه پینت بال و… داره. یکی از بازی های هیجان انگیز که در باغ جوان اصفهان می توانید انجام دهید، بازی فوتبال حبابی می باشد.. این بازی گروهی و مفرح را می توانید با دوستان یا خانواده تان داشته باشید.

آکواریوم اصفهان

جاذبه‌های اصفهان یکی دو تا نیست و آدم فکر نمی‌کند شهری مثل اصفهان با آنهمه بنای تاریخی، آکواریوم هم داشته باشد. آکواریومی که بتوان در آن به تماشای کوسه‌ها و شیرهای دریایی رفت. بزرگترین آکواریوم خاورمیانه با مساحت ۳۵۰۰ متر در کنار پارک ناژوان اصفهان واقع شده و ۳۵ متر طول دارد. آبزیان این آکواریوم ۵۰۰۰ موجود زنده را دربرمی گیرد که بیش از ۳۰۰ تا ۳۵۰ گونه از ماهی های پنج قاره جهان هم جزو آن هستند و برخی از آنها نیز از خطرناکترین ، نادرترین و عجیبترین گونه ها. فقط هم همینها نیست. در این آکواریوم ۶ نوع کوسه زندگی می‌کند. چه کسی فکرش را می‌کنددر اصفهان بتوان از نزدیک کوسه دید و به وجد آمد، انگار که در اعماق اقیانوس باشید.

ساعات بازدید از آکواریوم اصفهان: همه روزهای هفته از ساعت صبح۹ تا ۹ شب

آکواریوم اصفهان


چادگان

یکی از دیدنی های اطراف اصفهان که جزو قشنگ ترین جاهای آن محسوب می‌شود، چادگان است. این منطقه، دهکده ای توریستی است که در کنار سد چادگان و دریاچه پشت سد زاینده رود واقع شده و از آنجا که منطقه ای خوش آب و هوا، پر از باغ و دشت‌های سرسبز است طرفداران زیادی هم دارد.

وجود مجموعه تفریحی چادگان نیز که دارای سکوهای نشیمن خانوادگی، باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی،زمین‌های ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و پینگ پنگ، تله کابین و پیست‌های دوچرخه‌سواری، باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی، استخر، رستوران، چایخانه سنتی و مجموعه تجاری، چادگان را به جایی برای تفریح و خوشگذرانی تبدیل کرده است. روستای انالوجه و خانه معظم الملک میرپنج و خود دریاچه سد زاینده رود از دیگر دیدنی‌های چادگان است که باید دقایقی را کنارش نشست و خستگی ها را به در کرد.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در دوره‌ی زمامداری شاه سلیمان صفوی و در سال ۱۰۸۰ هجری در باغ بلبل بنا گردید. پس از این نیز در پایتخت- های پیشین صفویه، تبریز و قزوین نیز بناهایی به این نام وجود داشت که اکنون اثری از آن‌ها باقی نیست. لیکن کاخ هشت بهشت اصفهان با دنیایی از تخیلات هم چنان باقی مانده است. کاخ هشت بهشت در دو طبقه و بر یک پایه‌ی هشت ضلعی به بلندی ۱۳۰ سانتی متر بنا شده است، بلندی کاخ هشت بهشت نیز نزدیک به ۱۴ متر می‌باشد.

کاخ هشت بهشت

آبشار کرد علیا

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که در ۹۵ کیلومتری غرب اصفهان و شمال روستای کرد علیا (یا کرد بالا از توابع شهرستان تیران و کرون) در ارتفاعات دالانکوه قرار دارد آبشار کرد علیا می باشد. این آبشار که از آب شدن چال‌برف‌های دالانکوه جریان می‌یابد، در اوایل بهار آبریزی بیشتری دارد و در تابستان خشک می‌شود. ارتفاع این آبشار حدود ۵۰ متر می‌باشد.

مرکز پرنده نگری آوای بوم از جاهای دیدنی اصفهان

مرکز پرنده نگری اصفهان اولین مرکز پرنده نگری در کشور است. گردشگران علاقه مند با حضور در این مکان در ابتدا به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه با پرنده نگری به وسیله ابزار آموزشی آشنا شده و پس از آن هر گروه ۵ الی ۱۰ نفره به همراه یک راهنمای پرنده نگری مجرب، در کوه پیاده روی کرده و به تماشای پرندگان در محیط طبیعی خود میپردازند. پرنده نگری بخصوص پرندگان خاص در محیط زندگی بومی آن پرندگان یکی از تفریحات مهم در کشورهای پیشرفته جهان است که این مرکز در اصفهان نیز دایر گردیده و مختص این سرگرمی می باشد.

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟