جشن دیوالی در هند

جشن دیوالی در هند

هند کشوری واقع در جنوب قاره آسیا که پایتخت آن دهلی نو می باشد و دومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می گردد که دارای مذاهب و فرقه های مذهبی متفاوتی است. این کشور با داشتن تاریخ و تمدن طولانی، فصول متفاوت و زیبا و جاذبه های بی نظیر و فراوانش یکی از مقاصد مهم گردشگری در جهان است. این کشور در تمام ایام سال میزبان تعداد زیادی توریست از اقصا نقاط جهان می باشد که بار سفر مهیا ساخته اند تا با یک دنیا شگفتی روبرو بشوند. شاید یکی از مهمترین بخش سفرهای توریستی، دیدن جشن ها و فستیوال های فراوان هند باشد که در آن می توان شادی را از نزدیک لمس نمود و در کنارش درس ها و پند هایی حکیمانه را آموخت. یکی از زیباترین و شاید مهم ترین فستیوال های هند جشن دیوالی باشد که شروع سال نو هندی را اعلام می‌کند.

جشن دیوالی در هند

جشن دیوالی و شروع سال نو هندی

همانگونه که می‌دانیم آیین هندو یکی از مهمترین مذاهب کشور هند است که پیروان زیادی دارد و همچنین در این مذهب آداب و رسوم خاصی نیز مشاهده می‌شود که بسیار دیدنی و حکیمانه است. برای شروع سال نو هندی مردمان پنج روز جشن برپا می دارند که تاریخ برگزاری این جشن به زمان های بسیار دور و پیش از تاریخ می رسد. چون ماه های هندی بر اساس ماه های قمری محاسبه می گردد تاریخ این جشن در تقویم ما متغیر می باشد اما به راحتی از حال و هوای شهر و مردمانش که شاد و سرزنده مشغول نورانی کردن کوچه و خیابان‌ها هستند، می‌توان فهمید که جشن دیوالی در راه است. در زبان هندی(دیپ) به معنی نور و(آوالی) به معنی ردیف می باشد که می توان دیوالی یا دیپاوالی را صفی از نور معنا کرد. در این ایام تمامی منازلوو حتی مغازه ها و فروشگاه ها توسط چراغ های مختلف و نور هایشان تزیین می‌شود. آسمان شهر توسط آتش بازی نورباران می گردد. حجم زیبایی این جشن چنان زیاد است که اغلب توریست ها مایلند برنامه سفر خود را با این جشن هماهنگ نمایند. باید گفت بعد از شادی و نورافشانی، هر خانواده کنار هم جمع می شوند و در آرامش خاصی چراغ نفتی(دیا) روشن می کنند و الهه ثروت(لاکشمی) را فراخوانده تا آرزوهای آنان را برآورده سازد.

جشن دیوالی در هند

روز مار و افسانه های جشن دیوالی

برخی معتقد هستند که این جشن برای تولد(لاکشمی) برگزار می‌شود و هندوها(لرد گانشا) خدایی با سر فیل(نماد دانایی و فرخندگی) را ستایش می‌کنند و برخی دیگر(آیین جین) معتقدند که این مراسم دست یافتن بنیانگذار این آیین به سعادت ابدی در بهشت را نشان می‌دهد و نگرش دیگر این داستان را حکایت می کند که(لُرد راما) بعد از تبعید ۱۴ ساله و شکست(راوانا) باز می‌گردد و مردم به خاطر این بازگشت فاتحانه فانوس روشن کرده و آتش بازی می کنند. به هر روی و به هر دلیلی که این جشن برپا می‌گردد بسیار زیبا و دیدنی می باشد. باید گفت که هر روز این جشن یک داستان مخصوص خود را دارد. روز اول که(ناراکا چاتورداسی) نامیده می‌شود، شکست شیطان توسط(لرد کریشنا) و همسرش را هدایت می کند. روز دوم که(آماوا سیا) است. پرستش و عبادت(لاکشمی) انجام می‌پذیرد که او نیز آرزوهای پیروان خویش را برآورده می سازد. سومین روز با نام(کارتیکا شودا پاد یامی) خوانده می شود. روزی که بالی از جهنم به لطف و اجازه(لرد ویشنو) به زمین دوباره باز می‌گردد.(یاما دو یتیا) یا روز چهارم، خواهران در این روز برادر های خود را به خانه خویش دعوت می‌کنند. اگر جشن دهان تراس را جزء این فستیوال محسوب کنیم، این جشن ۵ روز به حساب می‌آید. دهان تراس برای گرامی داشت ثروت و موفقیت برپا می‌شود. مسافران هند می دانند که در پس هر یک از جشن های این سرزمین داستان های زیبایی قرار دارد که به این فستیوال ها روح و نشاط می افزاید.

جشن دیوالی در هند

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟