تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

کشور زیبای ایران، از گذشته های بسیار دور تا کنون حکومت و دولت های فراوان و مختلفی را بر خود دیده است و در طی این حکومت ها هر بار یکسری مراسم های خاص و متنوع با دلایل گوناگون در تقویمش گذاشته شده است. یکی از مراسم و یا همان جشن هایی که بسیار در میان ایرانیان و حتی مردم دنیا نیز محبوب و مشهور می باشد، شب یلدا یا همان شب چلّه است.

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

نگاهی به تاریخ کهن شب یلدا

در زمان باستان، حدود ۵۰۲ سال قبل از میلاد مسیح در دوره حکومت و پادشاهی داریوش یکم، جشنی در تقویم سالانه سرزمین ایران نهاده شده که نامش را جشن چلّه گذاشتند که امروزه آن را با نام شب یلدا می شناسیم. این شب که در اصل طولانی ترین شب در طول سال می باشد، در آن زمان بسیار حائز اهمیت بوده، زیرا که مردمان گذشته به خصوص قشر کشاورز نور و روشنایی خورشید را بسیار مقدس و مهم(نماد نیکی) می شمردند که دلیل آن را نیز می توان این دانست که در طول روز و روشنایی توانایی انجام کار های بیشتری داشتند تا هنگام شب و تاریکی(نماد اهریمن). در کل به همین خاطر است که ایرانیان باستان این روز را(۳۰ آذر ماه) که طولانی ترین شب است را در کنار هم جمع می شدند و به انجام مراسم زیبایشان می پرداختند که مدت زمان این مراسم نیز از زمان غروب آفتاب همان روز تا طلوع آفتاب روز بعد ادامه داشته است. اگر بخواهیم کمی بیشتر در رابطه با شب یلدا بدانیم، باید گفت که خود واژه یلدا به معنی زایش و نام دیگرش(چلّه)، مخفف کلمه چهل است اما معنای آن فقط می شود یک دوره زمانی مشخص ولی نه حتماً چهل روزه. جالب است که بدانید این شب در واقع یک شب نحس به حساب می آمده و مردم در آن زمان این شب را تا هنگام صبح بیدار می ماندند تا میترا خدای خورشید و نور به جنگ با اهریمن تاریکی برود و آن را شکست دهد تا که از آن زمان به بعد روز ها در طی سال طولانی تر بشوند. این جشن زیبا در اغلب کشور های همسایه مانند جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و ترکیه نیز برگزار می گردد.

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

چگونگی برگزاری شب چلّه

در این شب باشکوه تمامی اعضای خانواده، در خانه بزرگ فامیل جمع می شوند و سفره شب یلدا را به کمک هم می چینند و به چله نشینی مشغول می شوند. این سفره زیبا که نام دیگرش میزد نیز است با خوراکی های خوشمزه و خوش رنگی چون انار دون شده، هندوانه قاچ شده، سیب های قرمز رنگ، سنجد، آجیل، خشکبار(مانند برگه زردآلو و هلو)، انواع شیرینی جات و شکلات، خربزه، چغندر پخته شده(لبو)، لبو خشک شده و شیرینی کفبیخ(این شیرینی مانند همان گز اصفهان می باشد که با چوبک درست می شود) می توان تزئین کرد. البته این موارد ذکر شده در نقاط مختلف کشور متفاوت است. برای مثال خربزه، انواع لبو و شیرینی کفبیخ فقط در خراسان رضوی می توان بر سر سفره مشاهده کرد. در کنار این خوراکی ها، دیوان حافظ و کتاب شاهنامه نیز در سفره قرار می گیرد تا در شب با قصه های شاهنامه، اشعار و فال حافظ متوجه گذر زمان نشد.

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟