نمادهای کریسمس چیست؟

کریسمس و نمادهای جذابش

کریسمس یکی از بزرگترین جشن‌ها در سراسر جهان است، هر ساله مردم مسیحی که از دین مسیحیت پیروی می‌کنند روز 25 دسامبر را جشن می‌گیرند. با وجود اینکه مسیح در این روز به دنیا نیامده اما به دلیل مصادف شدن با جشن رومیان غیرمسیحی این روز را به نام کریسمس نام‌گذاری کرده‌اند. از دیگر کارهایی که در این روز مردم انجام می‌دهند می‌توان به هدیه دادن، هدیه گرفتن، تزئین درخت کریسمس، پختن غذا مخصوص و ... اشاره کرد.  حال در ادامه می‌خواهیم شما را با نمادهای کریسمس آشنا کنیم.

 درخت کریسمس

اول از همه باید گفت یکی از مهم‌ترین و زیباترین نمادهای کریسمس، درخت کریسمس است. معمولا این درخت را تزئین می‌کنند که درخشندگی و زیبایی خاصی به این جشن اضافه می‌کند. درخت کریسمس از میان درخت کاج یا صنوبر سبز انتخاب می‌شود، البته امروزه بیشتر مردم نوع مصنوعی آن را استفاده می‌کنند تا طبیعی چون ماندگاری و طول عمر بیشتری دارد. از طرفی؛ برخی دیگر حتما طبیعی آن را انتخاب می‌کنند چرا که بر این باورند؛ سبز بودن این درخت به دور کردن روح شیاطین و سلامتی افراد کمک بسیاری می‌کند.

درخت کریسمس

شخصیت بابانوئل

یکی دیگر از نمادهای کریسمس، بابانوئل است. همه بچه‌ها در این شب انتظار دارند تا از بابانوئل هدیه بگیرند، در واقع اگر بخواهیم به پیشینه این شخصیت برگردیم به این موضوع خواهیم رسید که بابا نوئل در واقع یک کودک بسیار سخاوتمندی بود که خود را وقف مسیحیت کرد به طوری که در شب عید کریسمس به قشر بی‌بضاعت و فقیر کمک می‌کرد. امروزه شخصیتی از بابانوئل را تصویرسازی کرده‌اند که در آن پیرمردی با لباس قرمز و ریش سفید با استفاده از سورتمه پرنده و گوزن‌های خود، کادو شب کریسمس را به بچه‌ها می‌دهد.

بابانوئل

جوراب‌های هدیه کریسمس

جوراب‌های کریسمس هم همانند سایر المان‌های این عید بسیار مهم هستند. برخی بر این باورند که بابانوئل کادوهای کریسمس را در این جوراب‌ها قرار می‌دهد، به همین دلیل در شب کریسمس باید به تعداد اعضا خانواده جوراب کریسمس در کنار درخت باشد.

جوراب های کریسمس

آب‌نبات عصایی

آب‌نبات‌های رنگی رنگی که به شکل عصا هستند، این آب‌نبات‌ عصایی یکی دیگر از المان‌های درخت کریسمس است. در واقع داستان این آب‌نبات‌های عصایی به چوپانی باز می‌گردد که در زمان تولد مسیح ستاره او را می‌بیند و برای نوزاد تازه متولد شده دعا می‌خواند.

آبنبات های عصایی کریسمس

فرشته کریسمس

مجسمه فرشته باید در نوک درخت قرار بگیرد، در واقع فرشته پیام‌رسان تولد مسیح است.

زنگوله در کریسمس

از گذشته زنگوله ارتباط مستقیمی با دین مسیحیت داشته است، در کلیساهای سراسر جهان معمولا در هر یکشنبه ناقوس‌ها را می‌نوازند. البته علاوه بر دین مسیحیت، دین یهودیت هم از این ناقوس استفاده می‌کردند.

زنگوله کریسمس

هدایای کریسمس

از هیجان‌انگیزترین و مهم‌ترین بخش‌های شب کریسمس، هدایا آن است. در این شب همه خانواده برای یکدیگر هدیه می‌گیرند تا به هم نشان دهند هر کادویی به اندازه خود ارزشمند است.

هدایای کریسمس

استفاده از ریسه نور و نورپردازی

در کتاب مسیحیان عنوان شده که خداوند بسیار درخشان و پرتلالو است. این بدین معنی است که حضرت مسیح نوری در جهان است. به همین دلیل در شب کریسمس تمامی خیابان‌ها، کوچه‌ها و حتی درخت کریسمس با ریسه‌های رنگی تزئین می‌شوند.

دانه برف و ستاره

دانه برف به روی درخت کریسمس نشان‌دهنده تمام شدن فصل سرما و شروع فصل جدید است. اما ستاره‌ای که به روی بلندترین نقطه درخت نصب می‌شود نشان‌دهنده معجزه و ظهور مسیح است.
 
چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟