معرفی 5 فستیوال معروف چین

فستیوال های معروف چین

کشور چین، یکی از معدود کشورهای آسیایی است که هر ساله فستیوال‌ها و جشن‌های بسیاری را برگزار می‌کند. این جشن‌ها و فستیوال‌ها از جمله جشن‌های رایگان کشور چین هستند که بسیاری از توریستان و گردشگران خارجی هر ساله در آن‌ها شرکت می‌کنند. توریستان و گردشگران معمولا تاریخ سفرشان را طوری تنظیم می‌کنند که در زمان برگزاری این جشن‌ها و فستیوال‌ها به چین برسند. فستیوال‌های چینی بخش مهمی از آداب و رسوم، سنت‌ها و فرهنگ مردم کشور چین است. این فستیوال‌ها و جشنواره‌ها روی اخلاق و منش مردم چین تاثیر بسیاری دارد، چینی‌ ها بر این باورند که این فستیوال‌ها روح مریض و بیماری و همینطور افکار شیطانی را از انسان دورخواهد کرد به همین دلیل در تاریخ کشور چین جشن‌ها و فستیوال‌های بسیاری وجود دارد.

این راز خوشبختی و رها شدن از افکار منفی و شیطانی دنیا به دین بودا بازمی‌گردد. چینی‌ها اصول هشت‌گانه بودا را سرلوحه زندگی خود قرار داده‌اند، این اصول عبارتند از: دیدگاه درست، نیت درست، گفتار درست، کردار درست، معاش درست، کوشش درست، اندیشه درست، و تمرکز درست.
در کشور چین فستیوال‌ها و جشن‌های بسیاری برگزار می‌‎شود، فستیوال‌هایی چون جشنواره قایق اژدها، مسابقات فرمول یک شانگهای، روز ملی چین، فستیوال چنگ چو، چینگ میینگ، جشن فانوس، جشنواره پاکی و روشنایی، جشن سال نو و جشن نیمه پاییز.
در ادامه قصد داریم تا 5 فستیوال بزرگ این کشور را به شما معرفی کنیم.

جشن بهار چینی

در بسیاری از کشورهای جهان با شروع فصل بهار جشن‌ها و پایکوبی‌ها شروع خواهد شد. اما تاریخچه بهار چینی‌ها به یک افسانه بازمی‌گردد، در دهکده نیان چین، دیو ترسناکی زندگی می‌کرد. این دیو بچه‌ها را می‌بلعید و آن‌ها را می‌ترساند، بعد از گذشت مدتی مردم متوجه شدند که دیو از رنگ قرمز و صدای بلند می‌ترسد، تصمیم گرفتند تا آن را به سزای کارش برسانند. مردم دهکده در تمام روستا از رنگ قرمز استفاده کردند، از طرفی دیو رفت. این بود که این تاریخ به سال نو شهرت پیدا کرد. سال نو چینی‌ها با رفتن دیو از آن دهکده شروع شد. از آن پس به بعد بین روزهای 21 ژانویه و 20 فوریه مردم لباس‌های قرمز می‌پوشند و به پایکوبی و شادی می‌پردازند.
در این بهار معمولا مردم لباس نو می‌پوشند، غذاها و شیرینی‌های مخصوص درست می‌کنند و به بازدید یکدیگر می‌روند. معمولا در روز عید نباید از هیچگونه رنگ تیره‌ای استفاده شود و تمام لباس‌ها و تزئینات باید رنگ روشن داشته باشند. مردم چین در شب عید باید شام را خانوادگی و با هم بخورند. از جمله غذاهایی که بیشتر در این روز سرو می‌شود می‌توان به ماهی و دامپیلینگ اشاره کرد. ماهی در فرهنگ چین به معنای خوش‌شانسی و خوش اقبالی است، دامپیلینگ هم به معنای ثروت و مال زیاد است.
از دیگر آداب و رسوم چینی‌ها در شب عید می‌توان به استفاده از تزئینات قرمز رنگ، فانوس‌های قرمز و ... اشاره کرد. در این شب از فشفشه‌های قرمز رنگ برای دورکردن اهریمن و شیطان استفاده می‌کنند.
یکی از مهم‌ترین رسوم در این شب، رقص اژدهاست. اژدها در فرهنگ مردم چین از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو رقص اژدها هم ارزش بسیار زیادی در این مراسم دارد.
از دیگر رسم و رسومات چینی‌ها می‌توان به نوشتن نامه‌ای بلند بالا از آرزوها اشاره کرد، روشن کردن ترقه و وسایل آتش‌بازی، بیدار ماندن تا ساعات پایانی شب و دادن اسکناس‌های شانس‌آور به بچه‌ها از دیگر رسم و رسومات چینی‌ها است.  

فستیوال بهار چینی


فستیوال فانوس چین

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین جشن‌های کشور چین، فستیوال فانوس است. این مراسم معمولا در پانزدهمین روز نخستین ماه سال چینی برگزار می‌شود و به عنوان نمادی برای پایان سال معرفی شده است. قدمت این مراسم به 2 هزار سال پیش برمی‌گردد. در این مراسم مردم تمام طول مسیر را با شمع تزئین می‌کنند و در ساعات پایانی شب با فانوس‌های خود این مسیر را می‌پیمایند. در روز فستیوال فانوس در کشور چین، علاوه بر اینکه مردم فانوس‌هایشان را در آسمان رها می‌کنند در خیابان‌ها و جلوی درب منازلش فانوس‌ آویزان می‌کنند تا زیبایی این فستیوال را دوچندان کنند.
علاوه بر این موضوع غذاهای متنوع، برنامه‌های آتش بازی و رقص و پایکوبی نیز بخشی از این فستیوال محسوب می‌شود.
اگر بخواهیم به تاریخچه این فستیوال نگاهی بیندازیم باید بگوییم، امپراتوری شرقی هان در گذشته از پیروان بودا بوده است و در روز پانزدهمین ماه نخست سال پیروان بودا به نشانه احترام و بزرگداشت آن، فانوس‌هایی روشن می‌کردند. از آن زمان تا به امروز این رسم همچنان پابرجا مانده است. چینی‌ها در این فستیوال اعتقاد دارند که باید درب خانه‌ها قفل باشد تا در حین برگزاری جشن روح شیاطین به خانه‌ها وارد نشود و زمانی که درب را باز می‌کنند ثروت و سلامتی با آن‌ها وارد خانه شود.
معمای فانوس
یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین بخش‌های فستیوال فانوس، حدس معمای فانوس است. در این مراسم در هر فانوسی یک کاغذ قرار گرفته که نشان‌دهنده یک معما است. هر کسی پاسخ صحیح معما را حدس بزند برنده این مسابقه خواهد شد و از برگزارکننده جشن یک هدیه دریافت می‌کند.
مقررات شرکت در جشن فانوس
باید زمان روشن کردن فانوس را که از طریق بلندگوها در این فستیوال اعلام می‌شود را رعایت کرد.
فانوس را باید حتما در فضای خارجی و محیط باز روشن کنید. سیگار کشیدن و صرف غذا در حین اجرای این فستیوال ممنوع است.
استفاده از فانوس‌های مدل‌دار بلامانع است.

فستیوال فانوس چین


فستیوال قایق اژدها چینی

جشن قایق اژدها که در زبان محلی به جشن اژدها هم معروف است به مدت 5 روز متوالی طول می‌کشد. این جشن به عنوان یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین جشن‌های ملی کشور چین است، جشن قایق اژدها چینی هر ساله در 5 ماه پنجم چینی برگزار می‌شود. در این جشن مردم غذاهای مخصوصی چون کوفته برنجی و دومپیلینگ‌های متنوع سرو می‌کنند. معمولا جوایز مسابقات و برنامه‌هایی که در این فستیوال برگزار می‌شود قایقی به شکل اژدها بوده، این جشن به دلیل سروده شدن اولین شعر در این روز به عنوان یکی از مهم‌ترین و تاریخ‌سازترین جشن‌های ملی چین محسوب می‌شود.
اگر بخواهیم به دیگر رسومات این جشن ملی اشاره کنیم باید به مواردی چون بستن آویز شخصیت‌های باستانی، پیاده‌روی‌های طولانی، نوشتن جملات مثبت و آرزوها بر روی لباس‌های یکدیگر اشاره کرد. در این فستیوال معمولا مسابقات قایق‌رانی، ووشو برای دور کردن انرژی منفی، افکار شیطانی و ... برگزار می‌شود.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید بین عید نوروز ما ایرانی‌ها و فستیوال قایق اژدها چینی تشابهاتی وجود دارد. در این روزها چینی‌ها خانه‌های خود را تمیز می‌کنند، خرید لباس‌ نو و جدید انجام می‌دهند، غذاهای خوشمزه و جدیدی درست می‌کنند. این روز برای مردم چین بسیار مهم است، در این روز خانواده‌ها به دور از هرگونه استرس و هیاهو به دور هم جمع می‌شوند.

فستیوال قایق اژدها چینی


فستیوال هاربین چین

یکی از پرطرفدارترین و مشهورترین فستیوال‌های جهان، ساخت مجسمه و اشیا با یخ است. این فستیوال از سال 1985 تا به امروز هر ساله در فصل زمستان برگزار می‌شود و همین امر هم باعث می‌شود تا در این فصل توریستان و گردشگران بسیاری برای شرکت در این فستیوال به کشور چین سفر کنند.
در شهر یخی هاربین حدود 7 هزار نفر مهندس مجسمه ساز مشغول به کار هستند تا این شهر یخی را برای فستیوال آماده کنند. انواع سازه‌های مهم جهان، مجسمه‌های یخی، سرسره‌های یخی و بناهای یخی دیگری در این شهر ساخته می‌شوند که هرکدام جذابیت و ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص خود را دارد. این فستیوال در پارک ژائولین، دنیای یخ و برف و جزیره خورشید برگزار می‌شود، هنرمندان کانادایی، روسی و ژاپنی از ماه‌های قبل خود را برای این فستیوال آماده می‌کنند.
در ساعات بازدید که هوا تاریک می‌شود نورپردازی بسیار زیبا و خیره کننده شهر یخی هاربین همه را شگفت‌زده خواهد کرد. این فستیوال هر ساله با 4 موضوع مختلف برگزار خواهد شد:
- مسابقات ورزش روی یخ ( هاکی، فوتبال ،اسکیت)
- مسابقات فانوس‌های یخی
- پارک موضوعی دنیا
- جشنواره و مسابقات پیکر تراشی و مجسمه سازی
علاوه بر این موضوعات اصلی، مسابقات دیگری در بین شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود که مسابقاتی چون رقص روی یخ، نقاشی روی یخ، نمایشگاه غذاهای محلی، آوازها و رقص‌های محلی و ...
معمولا فستیوال هاربین هر ساله از 5 ژانویه تا 17 ماه فوریه برگزار می‌شود.

فستیوال هاربین چین


فستیوال پاییز در چین

فستیوال پاییز در چین که در زبان محلی به ماه چینی معروف است، این فستیوال به قدری برای مردم مهم است که آن روز را تعطیل رسمی اعلام کردند تا همه بتوانند در این مراسم شرکت کنند. این فستیوال در 15 روز ماه 8 چینی برگزار می‌شود و چون طبق تقویم کشور چین است به روی تقویم میلادی مشخص نشده است.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این فستیوال دور هم جمع شدن خانواده‌ها است. در واقع شب فستیوال پاییز ماه کامل‌ترین حالت ممکن را دارد، به همین جهات هر کیک و غذایی که در این شب سرو می‎شود باید به شکل دایره کامل، نشان‌دهنده قرص ماه کامل است، باشد. تاریخچه این فستیوال برمی‌گردد به زمان‌های بسیار دور، در زمان‌های قدیم پادشاهان و امپراطوری ماه پاییز را می‌پرستیدند و برای آن قربانی می‌کردند، از این رو این ماه برای مردم چین بسیار مهم و با اهمیت تلقی شده است. در این مراسم پرستش ماه بسیار مهم است به همین دلیل هر آنچه در این مراسم استفاده شود اعم از میز، فانوس و ... باید به شکل دایره کامل باشند.
فستیوال پاییز در چین بعد از سال نو چینی، یکی از مهم‌ترین جشن‌ها در کشور چین است. این فستیوال هر ساله در ماه سپتامبر یا اکتبر برگزار خواهد شد.

فستیوال پاییز چین

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟