موساکا، غذای لذیذ یونانی

موساکا، خوراکی خوشمزه با بادمجان

یکی از غذاهای لذیذ و خوشمزه یونانی، موساکا است که دستورهای پخت متنوعی از آن در دنیا وجود دارد. با اینکه این خوراک در خاورمیانه، کشورهای حوزه بالکان و یونان، محبوب و پرطرفدار است اما اصل این غذا به یونان برمیگردد که در اینجا میخواهیم با تاریخچه و دستور پخت این غذا آشنا شویم. پس در ادامه با مستر تیکت همراه باشید.

تاریخچه خوراک یونانی موساکا و انواع آن

موساکا، غذایی بر پایه بادمجان یا سیب زمینی است و همانطور که لازانیا غذای معروف و محبوب ایتالیاییست، موساکا هم در یونان همینطور میباشد.
پیشینه این غذا به دهه 1920 برمیگردد و توسط “نیکولاس تسلمنتس” ابداع شد.
بسیاری از نمونه های موساکا، لایه بالایی شان از سس پایه شیر ساخته شده و با تخم مرغ (کاستارد) یا آرد (سس بشامل) غلیظ شده است. در یونان ، این ظرف لایه لایه است و به طور معمول گرم سرو می شود.

خوراک یونانی موساکا

نسخه های موجود در ترکیه و خاورمیانه کاملاً متفاوت هستند. در ترکیه، موساکا شامل بادمجان های خرد شده و برش خورده است در سس گوشت پایه گوجه فرنگی که گرم یا در دمای اتاق سرو می شود. در کشورهای عربی، اغلب موساکا به صورت سرد خورده می شود، اما بصورت گرم هم موجود میباشد.
بیشتر نمونه های موساکا با بادمجان ریز شده و گوجه فرنگی و گوشت چرخ کرده تهیه می شوند. با این حال، نسخه یونانی این غذا شامل لایه های گوشت و بادمجان است که با سس بشامل پوشیده شده و پخته میشود.
نسخه یونانی موساکا توسط سرآشپز یونانی آموزش دیده فرانسوی، نیکلاس تسهلمانتس در دهه 1920 ابداع شد. یک دستورالعمل استاندارد به سبک Tselementes که بر اساس آن، این خوراک از سه لایه تشکیل میشود که قبل از ترکیب شدن برای پخت نهایی، هرکدام به طور جداگانه پخته می شوند:
لایه اولی که پایین ترین لایه است شامل بادمجان ورقه ای تفت داده شده در روغن زیتون میباشد. لایه میانی گوشت چرخکرده است که کمی با گوجه فرنگی خرد شده یا پوره شده، پیاز، سیر و ادویه جات (دارچین، نمک، فلفل دلمه ای و فلفل سیاه) پخته شده باشد و اما لایه بالایی که سس بشامل یا کاستارد است.
سپس ظرف نهایی را در فر قرار میدهند تا لایه رویی طلایی شود. موساکا معمولاً داغ سرو نمی شود، اما وقتی گرم از فر بیرون می آید، اگر بلافاصله برش داده شود، قطعه های بریده شده موساکا، متلاشی می شوند، در نتیجه موساکا به مدت زمانی برای  استراحت نیاز دارد تا قبل از سرو کمی سفت شود.
برخی در این دستورالعمل تغییراتی ایجاد کرده اند، گاهی اوقات بدون سس بشامل و گاهی اوقات با سایر سبزیجات آن را تهیه میکنند. مثلا به جای برش های بادمجان، برش های کدو سبز، برش های سیب زمینی سرخ شده یا قارچ های تفت داده شده استفاده میکنند. نیز داشته باشند.
موساکای ترکی هم لایه ای نیست و بادمجان ورقه ای  را نازک سرخ کرده و بهمراه سس گوشت پایه گوجه فرنگی با فلفل سبز، سیر و پیاز سرو می شود و معمولا با پلو یا نان خورده می شود.
در آلبانی، بلغارستان، یوگسلاوی و رومانی، به جای بادمجان از سیب زمینی استفاده میکنند و بجای سس بشامل، مخلوط شیر یا ماست با تخم مرغ درست میکنند.

موساکای ترکی

موساکای سیب زمینی

طرز تهیه موساکا

مواد اولیه:
بادمجان – گوشت چرخکرده – پیاز – سیر – فلفل دلمه ای(به دلخواه) – ادویه – شیر – کره – آرد – گوجه فرنگی – رب – پنیر پارمسان – تخم مرغ
مرحله اول – آماده کردن بادمجان ها
همانطور که میدانید برای از بین بردن تلخاب بادمجان ها باید ابتدا آنها را برای چند دقیقه در آب نمک قرار دهید. سپس بادمجان ها را ورقه ای برش بزنید و در فر یا ماهیتابه کمی سرخ کنید. توجه داشته باشید ورقه های بادمجان نه خیلی نازک باشند نه خیلی ضخیم.
مرحله دوم – آماده کردن سس گوشت
سیر و پیاز نگینی شده را در ماهیتابه تفت دهید، سپس گوشت چرخکرده را اضافه کنید. وقتی رنگ گوشت تغییر کرد، ادویه ها را اضافه کرده و در انتها رب و گوجه فرنگی های پوره شده را داخل تابه میریزیم و وقتی مواد را خوب ترکیب کردیم، برای مدت 10 دقیقه میگذاریم تا بپزد.
مرحله سوم – آماده کردن سس بشامل
مقداری کره را داخل تابه میریزیم و بعد از آب شدن، آرد را به آن اضافه میکنیم و مدام بهم میزنیم تا خوب تفت داده شود و نسوزد. سپس شیر را آرام آرام به آرد و کره اضافه کرده و هم میزنیم تا سس غلیظ شود، حال سس را از روی حرارت برداشته و مقداری پنیر پارمسان را به سس می افزاییم. در انتها بعد از کمی خنک شدن سس، تخم مرغ را در سس شکسته و سریع بهم میزنیم.
وجود تخم مرغ در سس بشامل موساکو، موجب سفت شدن آن میشود و بافت متفاوتی نسبت به سس بشامل معمول دارد.
مرحله چهارم – چیدن لایه ها
ظرف مورد نظر را با چیدن لایه ای مواد پًر میکنیم. در کف ظرف، بادمجان ها را میچینیم، لایه دوم سس گوشت و در انتها سس بشامل را بر روی کلیه مواد ریخته و ظرف را برای مدت 30 تا 40 دقیقه داخل فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار میدهیم.
توجه داشته باشید لایه رویی موساکو باید به رنگ طلایی و قهوه ای دربیاید.

طرز تهیه موساکا

دیدگاه شما چیست؟