غذا و نوشیدنی

تاریخچه پیدایش قهوه

همه چیز درباره قهوه

امروزه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار در سراسر جهان قهوه است. این نوشیدنی در مقایسه با سایر نوشیدنی‌ها چون نوشابه، مشروبات الکلی، چای و ... استفاده بیشتری دارد. کسی هنوز نمی‌داند که قهوه چگونه و به دست چه کسی کشف شد اما طبق روایات و داستان‌ها حدس زده می‌شود که ریشه این دانه پرطرفدار و محبوب به فلات اتیوپی باز می‌گردد.
در رابطه با کشف قهوه داستان‌های متعددی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

قهوه

یکی از این داستان‌ها از این قرار بود که چوپانی هر روز گله بزهای خود را برای چرا به بخش‌های مرتفع کوه می‌برد، بعد از مدتی متوجه شد که بزها انرژی بیشتری پیدا می‌کنند به طوری که شب‌ها نمی‌خوابند، او به دنبال دلیل این موضوع گشت بعد از مدتی متوجه شد که بزها از دانه‌ای در کوه تغذیه می‌کنند که انرژی آن‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد. او پس از این جریان به نزد بزرگ صومعه رفت و از او خواست تا از این نوشیدنی استفاده کند، وی پس از مصرف نوشیدنی متوجه شد که در طول شب مدت زمان بیشتری را بیدار می‌ماند و همین موضوع باعث شد تا خبر این گیاه انرژی‌زا به سایر کشورها برود و این دانه بین مردم و کشورهای مختلف طرفدارانی پیدا کند.

تاریخچه قهوه

گیاه قهوه

نوشیدنی لذیذ و پرطرفدار قهوه از جوشاندن و حرارت دادن دانه‌های قهوه به دست می‌آید. دانه قهوه تنها در مناطق گرمسیر رشد می‌کند و بیشتر مربوط به جزایر جنوبی و جنوب شرق آسیا است.
اکنون علاوه بر قاره آسیا این دانه در 70 کشور دیگر به روش‌های مختلف و در انواع مختلف کشت می‌شود، در گذشته مهم‌ترین بخش‌های جهان که قهوه در آن کشت می‌شد جنوب شرق آسیا، مناطق استوایی آمریکا، هند و آفریقا بوده است. دانه قهوه علاوه بر خاصیت اسیدی که دارد با کافئین بالایی که در خود دارد مانع بی‌خوابی و خستگی انسان نیز شده و در مقابل انرژی بدن را تحریک می‌کند.
اکنون اگر بخواهیم به مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده قهوه در جهان اشاره کنیم باید بگوییم کشورهایی چون ویتنام، اتیوپی، اندونزی، کلمبیا، هندوراس، هندوستان، اوگاندا، مکزیک و گواتمالا بیشترین سهم تولید قهوه را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

گیاه قهوه

محبوب‌ترین قهوه دنیا

یکی از بهترین و مرغوب‌ترین دانه‌های قهوه از قهوه‌ای به نام عربیکا گرفته می‌شود. این نوع قهوه در بیش از 75 درصد مزارع قهوه در جهان کشت می‌شود، از این گیاه قهوه‌های دیگری به نام موکا و جاوه هم گرفته می‌شود که امروزه به یکی از محبوب‌ترین قهوه‌ها تبدیل شده است.
قهوه دیگری به نام روبوستا وجود دارد که حدود 25 درصد مزارع کشت قهوه را تشکیل داده است. میزان کافئین موجود در آن دو برابر عربیکا بوده و از نوع مرغوب این قهوه برای تهیه اسپرسو استفاده می‌کنند.

محبوب ترین قهوه دنیا

نحوه پیدایش قهوه در قاره‌های مختلف

در این بخش درباره پیدایش قهوه در قاره‌های مختلف توضیح خواهیم داد.

پیدایش قهوه در قاره ها

پیدایش قهوه در قاره اروپا

در قرن 17 میلادی بود که دانه قهوه به قاره اروپا و کشورهای اروپایی راه پیدا کرد. در برخی از کشورهای اروپایی چون ایتالیا، این نوشیدنی را یک نوشیدنی شیطانی می‌دانستند از این رو استفاده از آن را از سال 1615 ممنوع اعلام کردند.
اما بعدها در قرن 16 میلادی این نوشیدنی در اروپا به قدری شهرت پیدا کرد که پاپ کلمنت، رهبر مسیحیان قبل از اعلام تصمیم قطعی خود در هر عنوانی ابتدا قهوه میل می‌کردند.

پیدایش قهوه در قاره آمریکا

پیدایش قهوه در قاره آمریکا از کشور برزیل آغاز شد. شخصی به نام فرانسیسکو در آن زمان به دست امپراطور به فرانسه فرستاده شد تا دانه قهوه را بررسی کند و آن را به همراه خود بیاورد. دولت‌مردان فرانسوی در آن زمان به هیچ عنوان تمایلی برای معامله با آمریکایی‌ها نداشتند اما از آن جهت که فرستنده فرد بسیار محبوب و خوش چهره‌ای بود، همسر پادشاه فرانسه برای وی یک دسته‌گل بزرگ فرستاد. او در میان این دسته گل به اندازه کافی دانه قهوه گذاشته بود تا این فرد آمریکایی بتواند تولید آن را در کشورش انجام دهد.

پیدایش قهوه در قاره آسیا و خاورمیانه

در قاره آسیا کشف دانه قهوه از شبه جزیره عرب آغاز شد. طبق شواهد و گزارشات در قرن 15 و 16 میلادی بود که نوشیدنی قهوه به کشورهایی چون ایران، ترکیه، یونان، مصر و سوریه نیز رسید.
 

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟