اخبار

نگاهی به صنعت گردشگری در سال 2020

گردشگری در سال 2020

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اقتصادی هر کشوری فعالیت‌های آن کشور در زمینه گردشگری میباشد. صنعت گردشگری در هر کشوری منجر به توسعه و رشد درآمد کشور، درآمد ارزی و اشتغال نیروهای جوان آن کشور خواهد شد. به طور کلی سهم صنعت گردشگری در جهان در تولید ناخالص ملی حدود 9 درصد و از سهم صادرات جهانی حدود 6 درصد بوده است. در حالی که حجم میزان خدمات ارائه شده به صنعت گردشگری در جهان حدود 30 درصد کل مقدار جهانی بوده است. به دلیل وابستگی بخش اقتصادی هر کشور به صنعت توریست و گردشگری، تحلیل و نقد صنعت گردشگری بسیار مشکل است.

افزایش تعداد گردشگران خارجی در سال 2019

در سال 2019 میلادی بود که تعداد گردشگران خارجی با 6 درصد رشد به 1.4 میلیارد نفر رسیدند. این رقم نشان‌دهنده رشد صنعت گردشگری در طول سال بوده به طوری که میزان گردشگران ورودی به خاورمیانه 10 درصد، آفریقا 7 درصد، اقیانوسیه 6 درصد و اروپا هم 6.3 درصد بوده است.
از طرفی سازمان جهانی گردشگری پیش‌بینی کرده بود که تا پایان سال 2020 تعداد گردشگران در سراسر جهان به 1.5 میلیارد نفر خواهد رسید، این میزان گردشگر و توریست برای اقتصاد جهانی می‌توانست یک قدم بزرگ و مثبت باشد.

صنعت گردشگری در سال 2020

درست در ابتدای سال 2020 میلادی بود که ویروس کوید19 خود را نمایان کرد. این ویروس کشنده به طرز عجیب و وحشتناکی در کشور چین شیوع پیدا کرد و با توجه به پرجمعیت بودن این کشور بیشتر استان‌های چین را درگیر کرد. مقامات چینی برای مقابله با این ویروس اقدام به قرنطینه شهرهای آلوده کردند اما در نهایت کار به جایی رسید که این ویروس در تمام کشورهای جهان شیوع پیدا کرد و گسترده شد. به طوریکه اکنون هیچ کشوری از این ویروس در امان نمانده است.
شیوع ویروس کووید 19 تمامی بخش‌های اقتصاد و بازارهای جهانی را تحت تاثیر خود قرار داد. بیشترین بخشی که آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد شد همان بخش گردشگری و توریستی جهان است. با وجود این ویروس کشنده، کمتر کسی جرات سفر به کشورهای دیگر را داشت و بسیاری از کشورها پروازهای هوایی خود را تعلیق کردند تا شاید شرایط به حالت عادی برگردد. اما این ویروس نه تنها هیچ دارو و راه درمانی ندارد بلکه هیچ واکسنی برای مقابله با این بیماری نیز ساخته نشده بود. با این وجود تعداد گردشگران و توریستان به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند.
طبق گزارشات منتشر شده از سازمان جهانی ملل متحد، میزان ورودی گردشگران در سال 2020 در مقایسه با سال گذشته حدود 58 درصد کاهش را به همراه داشته است. بیشترین میزان کاهش تعداد گردشگران مربوط به شش ماه اول سال است، درست در زمانی که ویروس همچنان در سطح بالایی قرار داشت و ملت‌های مختلف هنوز آمادگی لازم برای مقابله با آن را پیدا نکرده بودند.

تاثیر واکسن کرونا در صنعت گردشگری

با موفقیت‌آمیز بودن واکسن‌های کرونا بخش گردشگری جانی دوباره گرفت. به دنبال شیوع ویروس بسیاری از تحلیلگران اظهار کردند که بخش گردشگری و توریستی جهان در سال 2020 حدود 80 درصد کوچک شده است. اما با توجه به ساخت واکسن‌های مدرنا و فایرز امید است تا بخش گردشگری و توریستی جهان تا سال 2023 به شرایط قبل از شیوع ویروس کرونا بازگردد، اما با این وجود باز هم به شرایط درآمد خود در سال 2019 باز نخواهد گشت. ساخت واکسن کرونا تا حدودی شرایط را در بخش گردشگری و توریستی مساعد خواهد کرد اما نباید انتظار داشت که سبک مسافرت، زندگی مردم و... به حالت عادی خود برگردد.
با امید به بهبود ویروس کووید19 به همراه واکسن‌های جهانی، صنعت گردشگری در سال 2021 جانی دوباره خواهد گرفت. بیشترین تاثیر این واکسن‌ها به روی بازارهای جهانی و گردشگری و توریستی در نیمه دوم سال جاری مشخص خواهد شد.

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟