راهنمای سفر

چرا نباید هنگام برخاستن و نشستن هواپیما بخوابیم؟

یکی از بهترین و سریع ترین راه های سفر، سفر هوایی است. اما برای سفر هوایی نکات بسیاری هست که باید مد نظر داشته باشیم.
بسیاری از ما در مسیر مبدا تا مقصد معمولا میخوابیم، چه در سفرهای زمینی (اتوبوس، قطار، ماشین) چه سفرهای هوایی، بخصوص اگر زمان سفرمان شب یا صبح زود باشد و یا مسیر طولانی در پیش رو داشته باشیم. خوابیدن در اتوبوس، اتومبیل و قطار هیچ مانعی ندارد، اما در هواپیما کاری بسیار خطرناک است.
حتما برایتان سوال پیش آمده که چطور خوابیدن میتواند خطرناک باشد!! پاسخ سوالتان را در ادامه خواهید گرفت.
همانطور که گفتیم خوابیدن در هواپیما کاری خطرناک است و مضراتی برای سلامتی ما دارد که لازم است با دانستن آنها از خوابیدن پرهیز کرد، البته توجه داشته باشد که تنها در زمان برخاستن و نشستن هواپیما نباید خوابید.
اکثر مسافرها با سوار شدن بر هواپیما، سریعا خود را برای خوابیدن آماده میکنند، بدون آنکه بدانند این کار چه عواقبی برایشان در پی دارد.

مضرات خوابیدن در هنگام فرود یا برخاستن هواپیما

چراکه هنگام برخاستن و فرود هواپیما، تغییرات فشار هوا موجب گرفتگی گوش ها میشود و بی شک همه ی ما برای رفع گرفتگی، کارهایی انجام میدهیم تا به اصطلاح گوشمان باز شود. اما گرفتگی گوش ها چه ارتباطی با خوابیدن دارد؟؟!!
اگر شما خواب باشید، نمیتوانید خودتان را با تغییرات همسان کنید و عدم هماهنگی با شرایط جدید باعث میشود مشکلات بسیاری برایتان پیش بیاید. با تغییرات فشار هوا، شوکی به پرده گوش وارد میشود و اگر شما خواب باشید، دچار تهوع، سرگیجه، خونریزی بینی و حتی عفونت گوش و ناشنوایی میشوید.
بهمین علت باید صبر کنید تا هواپیما بلند شود بعد بخوابید و حتما قبل از فرود بیدار شوید. هشیاری در زمان برخاستن و فرود هواپیما بسیار مهم است و مستقیما با سلامتی شما ارتباط دارد.

گوش گرفتگی در هواپیما

حال اگر در هواپیما گوشمان گرفت برای برطرف کردن گرفتگی چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم؟!

حتما برای شما هم پیش آمده که در زمان فرود و یا برخاستن هواپیما، گوشتان کیپ شده باشد و این احساس ناخوشایند را قطعا تجربه کرده اید. برای خلاص شدن از این گرفتگی، راه های ساده و مختلفی وجود دارد که با بکار گرفتن آنها میتوانید گوشهایتان را باز کنید.
آب خوردن، قورت دادن آب دهان، جویدن آدامس، حبس کردن نفس، خمیازه کشیدن و گذاشتن هدفون در گوش، راههایی برای رفع گرفتگی گوش ها میباشند. تمام این کارها را باید بیدار و هشیار باشید تا انجام دهید و اگر بخوابید این گرفتگی مشکلاتی را که در بالا اشاره کردیم برایتان بوجود می آورد.

راههای رفع گرفتگی گوش در هواپیما

اما چگونه جلوی خوابیدن خود را بگیریم؟

هنگامی که سوار هواپیما میشویم و بر روی صندلی خود مینشینیم، بهترین زمان است که برای خواب آماده شویم ولی باید بر خواب خود غلبه کنیم و با کارهایی مانند گوش دادن به توضیحات مهماندارها، گوش دادن به موسیقی شاد و مهیج، خواندن کتاب و مجله خود را سرگرم کنیم تا زمانی که هواپیما برخیزد، سپس با خیال آسوده بخوابیم.
البته فراموش نکنید که قبل از فرود باید از خواب بیدار شوید. برای بیدار شدن میتوانید به همراهتان، شخصی که کنارتان نشسته و یا مهماندار هواپیما بسپارید که بیدارتان کنند.

چگونه در هواپیما نخوابیم

دیدگاه شما چیست؟