راهنمای سفر

قوانین جزیره کیش

کیش قانونمند ترین منطقه ایران

معروف ترین و زیباترین جزیره خلیج فارس، که به ساحل های مرجانی کم نظیرش نیز مشهور است، جزیره کیش نام دارد. این جزیره که سالانه تفریحگاه توریست های فراوانی می باشد، جز مناطق آزاد تجاری ایران محسوب می شود و تحت نظر سازمان منطقه آزاد کیش اداره می شود. البته این بدان معنی نیست که قوانین کلی این جزیره با سایر مناطق ایران متفاوت است، بلکه تمام قوانین یکسان بود و در برخی از قوانین جزئی در خصوص تجارت با یکدیگر متفاوت هستند. این را هم باید یادآور شد که ساکنین این جزیره نسبت به سایر مناطق ایران قانونمند تر می باشند و بخصوص در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی بسیار دقیق تر عمل می کنند. البته این موضوع از زیبایی های  جزیره کیش  و تفریحات سرگرم و متنوع اش چیزی کم نکرد و فقط سبب شده تا مردم این جزیره، در کنار توریست ها در آرامش و امنیت بیشتری زندگی کنند.
 

پلیس راهنمایی و رانندگی در کیش


باید ها و نباید های رانندگی در کیش

قوانین رانندگی در کیش بسیار بیشتر از سایر نقاط ایران جدی گرفته می شوند. شاید به همین دلیل بهتر باشد قبل از رانندگی و یا رنت ماشین در کیش اطلاعاتی در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی کسب کرد. برای رنت کردن و یا اجاره کردن ماشین در کیش دفاتر زیادی وجود دارد که می توان آنلاین و یا به صورت حضوری و با ارائه مدارک لازم، ماشین مورد نظر خود را اجاره کرد. در ادامه نیز به قوانین مهم رانندگی پرداخته ایم که ممکن است رعایت نکردن آن ها سبب برخورد های قانونی با متخلف گردد و خاطره سفر به کیش را برایتان تلخ کند:

خیابان های کیش

 1. رعایت سرعت مجاز در کیش از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور متوسط، سرعت مجاز در خیابان های داخل شهر حداکثر 60کیلومتر و در جاده های خارج شهر 80کیلومتر بر ساعت می باشد. اگر با ماشین رنت شده بیش از سرعت مجاز رانندگی کنید، از طرف شرکت مالک ماشین با شما تماس خواهند گرفت و اعلام اخطار می کنند.
 2. در صورت رنت کردن اتومبیل نیز داشتن دفترچه رنت در داخل ماشین الزامی است و باید در صورت نیاز به پلیس تحویل داده شود.
 3. در صورت وقع هر گونه حادثه با خودرو های اجاره ایی و مقصر شناخته شدن شخص اجاره کننده خودرو، تمامی خسارت وارد شده به عهده ای وی می باشد.
 4. دنده عقب حرکت کردن از دیگر قوانین رانندگی است، که ممکن است سبب جریمه سنگین و یا به پارکینگ رفتن خودرو رانندگان شود.
 5. در کیش امکان رانندگی در ساحل تنها در برخی از سواحل این جزیره جایز است و برای رانندگی باید به سواحل مشخص شده رفت. در صورت رعایت نکردن این موضوع با اشخاص متخلف برخورد قانونی خواهد شد.
 6. رانندگی در سواحل کیش

  رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد مخدر علاوه بر جرمیه و توقیف ماشین، راننده و گاهاً سایر سرنشینان خودرو برای اعمال قانون به مراجع قضایی فرستاده خواهند شد.
 7. لایی کشیدن و سایر اینگونه حرکت های نمایشی در کیش از تخلفات سنگین رانندگی به حساب می آید و ممکن است حتی تا 48 ساعت خودرو متخلف را توقیف کنند.
 8. در صورت نداشتن معاینه فنی و یا اتمام بیمه نامه، راننده جریمه و خودرو به پارکینگ منتقل شد.
 9. ظاهر ماشین نیز در کیش خیلی مهم است، تا جایی که کثیف بودن آن می تواند موجب به جریمه مسافران و ساکنین گردد.
 10. ریختن زباله و ته سیگار از داخل ماشین به بیرون کامل ممنوع بوده و در صورت مشاهده نیز شامل جریمه سنگینی خواهد شد.
 11. نبستن کمربند در این جزیره از دیگر تخلفات رانندگی به حساب می آید که رعایت نکردن آن برگه جرمیه را برای رانندگان به همراه خواهد داشت.
 12. رانندگان در هنگام رانندگی در شب موظف به استفاده از نور پایین می باشند و استفاده از نور بالا تنها در شرایط خاص جایز است.
 13. رعایت حق تقدم در تمامی مسیر اعم از خیابان ها، میادین، چهار راه ها و... الزامی است، فراموش نشود که حق تقدم همیشه با عابر پیاده می باشد.
 14. جالب است بدانید بوق زدن در تمامی مکان های و خیابان های این جزیره ممنوع می باشد و برای علامت دادن می توان از چراغ راهنما استفاده کرد.
 15. رانندگی در سواحل کیش

  در صورت عبور عابر پیاده از خط کشی، تمامی وسیله های نقلیه موظف به ایست کامل هستند.
 16. استفاده نکردن از راهنما در مواقع مورد نیاز نیز می تواند موجب جریمه شدن رانندگان گردد.
 17. اتومبیل هایی که بیشتر از ظرفیت خود مسافر داشته باشند جریمه خواهند شده.
 18. رانندگی در بین خطوط از الزامات رانندگی در کیش می باشد.
 19. تجاوز به حریم قانونی و حریم خصوصی افراد کاملاً ممنوع می باشد.

قوانین ورود و خروج حیوانات در کیش

جا به جایی سگ ها با هواپیما

 1. اگر از خارج از کشور به کیش می آیید، باید برای حیوانات خانگی همراه خود یک گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی در کشور مبدا به همراه داشته باشید. باید توجه کنید که از تاریخ صدور این گواهی بهداشتی نباید بیشتر از 7 روز گذشته باشد.
 2. باید اصل و کپی شناسنامه که در آن تمامی مشخصات حیوان درج شده است، همراه با تمامی واکسن ها تلقیح شده، همراهتان باشد.
 3. ارائه اصل و کپی پاسپورت حیوان خانگی همراهتان نیز الزامی است.
 4. پاسپورت حیوانات

  داشتن میکروچیپ برای سایر حیوانات و حلقه پا برای پرندگان نیز از الزامات جا به جایی حیوانات است.
 5. برای جا به جایی حیوانات خاص (CITES) و حیوانات غیر اهلی حتما باید تاییدیه سازمان محیط زیست را به همراه خود داشته باشید.
 6. مسافران نمی توانند همراه خود خزندگان و آبزیان را وارد و یا خارج کنند.
 7. ورود حیوانات به صورت باربری (CARGO) ممنوع می باشد و برای خروج حیوانات به این شکل باید هماهنگی های لازم با کشور مقصد انجام گیرد. در صورت عدم هماهنگی تمامی خسارت به عهده صاحب حیوانات می باشد.
 8. همچنین باید دانست که از سگ ها و گربه ها می توان از هرگونه 2 قلاده (حداکثر 4 قلاده) و پرندگان نیز از هرگونه 2 قطعه (حداکثر 10 قطعه) را به همراه داشت.

جا به جایی گربه ها با هواپیما


حجاب در کیش

یکی از پر بحث ترین موضوعات درباره کیش چگونگی حجاب و پوشش در این جزیره می باشد. اکثر افراد فکر می کنند چون این ناحیه به عنوان منطقه آزاد معرفی می شود پس می توان در این جزیره طبق سلیقه خود لباس بپوشند، غافل از این که کیش منطقه آزاد تجاری می باشد نه منطقه آزاد فرهنگی.

پوشش بومی زنان کیش

این نام منطقه آزاد که بعد از جنگ جهانی دوم رواج پیدا کرده است فقط در برخی از قوانین تجاری تفاوت هایی با سایر مناطق ایجاد می کند و باید گفت که قانون حجاب در کیش مانند سایر نقاط ایران است؛ یعنی برای بانوان حداقل روسری و مانتو و برای مردان بلوز و یا پیراهن پوشیده و شلوار بلند است، اما این بیشتر برای مسافران و توریست ها صدق می کند، چرا که اکثر ساکنین محلی این جزیره لباس های محلی خود را دارا می باشند که مانند آن را در سایر خطه جنوب نیز می توان مشاهده کرد. این لباس های زیبا و رنگارنگ معمولا شامل کندوره، شلوار بندری، برقع یا نقاب، چادر بندری، اورنی و... است که باعث ایجاد حجابی پوشیده می شوند، که با موازین اسلامی هم خوانی دارد. در صورت رعایت نکردن یکی از این دو نوع پوشش ممکن است در صورت مشاهد با شما برخورد قانونی انجام گیرد.
 

لباس های محلی بانوان در کیش


نکات مهم در هنگام اقامت در کیش

 1. به تابلوهای شنا ممنوع توجه کنید زیرا که اکثر سواحل کیش مرجانی بوده و خطر غرق شدن در این نواحی بسیار بالا می باشد.
 2. در کیش امکان چادر زدن در هیچ کجای شهر وجود ندارد. البته به جز در عید نوروز و در محل های مشخص شده.
 3. بازار ها و شاپینگ سنتر ها در کیش اکثرا به صورت یکسره باز نمی باشد و ساعت کار آن ها غالبا از 10 الی 14 و 17 الی 22 شب می باشد.
 4. توجه داشته باشید آب لوله کشی در کیش غیر قابل شرب بوده و برای مصارف خوراکی و نوشیدنی بهتر است از آب معدنی استفاده کنید.
 5. ساعت تحویل اتاق در هتل ها نیز 14 بوده و خروج از اتاق های هتل ساعت 12 می باشد.
 6. کرایه تاکسی ها دارای نرخ مشخصی است به استثنای تاکسی های سفید که تاکسی دربستی به حساب می آید.

تاکسی های سفید کیش

چمدونت رو بستی؟

فقط کافیه بلیط هواپیما و هتلت رو انتخاب کنی. بقیه اش با مستر تیکت

خرید بلیط هواپیما
رزرو هتل

دیدگاه شما چیست؟